Ve Francii na Nový rok shořely stovky aut

Na přelomu roku po celé Francii hořela auta. Nemůže za to však hromadná závada na elektroinstalaci ani neopatrné zacházení se zábavní pyrotechnikou.

Mohlo by se zdát, že Francouzi prostě jen přivítali Nový rok bujařeji a sem tam se omylem trefili rachejtlí do nějakého auta, jenže to by byla opravdu velká smůla, kdyby jich shořelo přes tisícovku. Vysvětlení však vůbec není záhadné – na svědomí je mají především mladí bouřliví obyvatelé okrajových částí velkých měst jako Paříž, Marseille nebo Toulouse.

Obyvatelé chudinských čtvrtí již od počátku 90. let takto většinou o státních svátcích protestují proti neblahé sociální situaci. Jenže do dnešních dnů se ze zapalování aut vyvinula soutěž, kdo toho více dokáže zpustošit. Celkem úřady napočítaly 849 zapálených aut, dodávek a motorek, přičemž na dalších 344 vozidel oheň přeskočil. Výsledkem tak je 1193 shořelých vozidel za jedinou noc! Předešlá vláda se v minulosti snažila situaci řešit tak, že přestala evidovat shořelá auta ve snaze zamezit soutěživosti nespokojených občanů, ale k žádným výsledkům to nevedlo.

Události však doprovází ještě jeden fenomén. Ve stínu okolností se někteří dopouštějí pojistných podvodů, kdy zapalují svoje auta a posléze se snaží vinu hodit na nepokojné spoluobčany. Údajně tak 20 – 30 % škod vzniklo přičiněním jejich vlastních majitelů.

4.1.2013 1:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist