Kdo vám proplatí škodu na autě, pokud je viník neznámý?

Představte si, že vás někdo nabourá. Taková situace je nepříjemná sama o sobě, natož když viník pohotově zareaguje a z místa činu odjede. Kdo je v takovém případě zodpovědný za vzniklou škodu?
titulka-60-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Foto: AOF

Zeptali jsme se na tuto otázku odborníků z portálu Porovnej24.cz. Tento portál se zaměřuje na srovnání cen povinného ručení, havarijního pojištění a dalších pojistných produktů. V případě běžné nehody se škoda vždy platí z povinného ručení viníka autonehody. V případě, že je viník neznámý, celá situace se poněkud komplikuje. I přesto však nemusí být úhrada škody pojišťovnou v nedohlednu. Pokud jste si sjednali havarijní pojištění, jste pro případ škody na vlastním voze kryti a nemusíte si tudíž nad chybějícím viníkem lámat hlavu.

Nárok na odškodné vám rovněž vzniká v případě, že vám autonehoda způsobila zranění. Škodu na vašem zdraví i majetku bude automaticky hradit Česká kancelář pojistitelů.

Tip: Porovnejte si ceny povinného ručení a havarijního pojištění na https://www.porovnej24.cz/povinne-ruceni

Jak postupovat, pokud se vás ani jeden z uvedených případů netýká? I tak nemusí být vše ztraceno a viníka se může podařit dopadnout. Proto ihned po autonehodě učiňte následující kroky:

  • Zavolejte policii. Přestože obvykle se policie k nehodě volá, když se škoda přehoupne přes 100 000 Kč, nebo je-li někdo zraněn, v tomto případě ji zavolejte vždy. Může vám dopomoct k záběrům z kamer, podle kterých lze viníka identifikovat.
  • Obraťte se na svědky. V případě, že se nehoda stala na frekventovaném místě, získejte výpovědi kolemjdoucích. Možná si některý z nich všiml poznávací značky vozu, typu automobilu nebo tváře řidiče.
  • Zapojte sociální sítě. Například na Facebooku existuje množství lokálních skupin typu Olomoučáci, Brno apod. Šanci na dopadení zvýšíte tím, když požádáte veřejnost o pomoc při dopadení viníka. Například textem: „Byli jste dnes někdo svědkem nehody kolem 14. hodiny na hlavním náměstí? Prosím o jakékoliv informace o řidiči žlutého kabrioletu, který z místa činu odjel.“

V případě, že se viníka nepodaří dopadnout, má poškozený řidič bohužel smůlu – škodu na voze si musí uhradit sám. Ovšem díky promyšlenému systému kamer existuje šance, že policii se identitu viníka podaří zjistit. Co když viník nebude mít uzavřené povinné ručení? Tato záležitost vás naštěstí nemusí vůbec trápit, protože vzniklou škodu uhradí Česká kancelář pojistitelů. Celá záležitost se však může prodražit řidiči, který má automobil na operativní leasing. Pokud vrátí vůz výrazněji poškozený, bude muset doplácet navíc.

Jaký postih hrozí člověku, který ujede z místa nehody?

Jestliže viník ujede od nehody, u které není nikdo zraněn, může si vykoledovat „jen“ peněžní pokutu ve výši až 5 000 Kč a sedm trestných bodů. Pokud by však viník neposkytl pomoc zraněnému, hrozí mu trest odnětí svobody až na pět let. Přečtěte si také: Řada řidičů není pojištěna proti jedné věci, která je při nehodě stojí nejvíc peněz

6.8.2017 12:01| autor: Autoweb.cz | zdroj: AOF

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist