V týdnu vypukne na silnicích peklo, připravte se!

Nezničitelný offroad a la Toyota Hilux s kulometem na zádi, technologie stealth, pancéřování. To všechno se vám bude (možná) v následujících dnech hodit.

Začneme pohledem nazpět. Podle některých pramenů je to asi 2013 (ve skutečnosti 2015 až 2020 let nazpět), co se na blízkém východě narodil muž, jakási Ježíš, který po třiceti až šestatřiceti letech zemřel. Kolem jeho úmrtí, tedy přesněji údajného zmrtvýchvstání, se začal dělat během let celkem humbuk.

Což dnes, po více než dvou tisících letech znamená, že pokud chcete jet začátkem dubna někam autem, potkáte na silnicích lidi, jak se s věnci, kytkami, platy vajec a pečivem ve tvaru skopového přesunují z místa A (bydliště) do místa B (návštěva, hřbitov, příbuzenstvo, kostel, rodina, supermarket,…), lidi, kteří po zbytek roku, s výjimkou svátku zesnulých, nikam nejezdí.

A teď už bez nadsázky. Velikonoce jsou pohledem nehodovosti opravdu tím nejrizikovějším obdobím roku, až na výjimky roste, vzhledem ke zbytku roku, počet nehod i počet zraněných a usmrcených.Problémem není cokoli souvisejícího s vírou a  náboženstvím, žádný hněv boží či příchod antikrista, ale jde především o  alkohol, který řidiči v době velikonočních svátků před jízdou konzumují. Což není žádný náš výmysl, ale opět výsledek policejních statistik.

ČETLI JSTE: Autech do Chorvatska? Hrozí tři roky vězení!

Tak třeba přesně před deseti lety, v roce 2003, se stalo během Velikonoc 1726 dopravních nehod, při kterých zahynulo 25 osob. Strašný a strašně vysoký byl tehdy podíl nehod s přítomností alkoholu – tehdy to bylo 193 nehod. Pak naštěstí nehodovost i přítomnost opilců za volantem klesala, ovšem i tak jsou Velikonoce bez nehody a zranění bohužel utopie.

I v loňském roce, kdy probíhaly napříč celou republikou bezpečnostní akce a policie zkontrolovala na čtyřicet tisíc řidičů, se stalo přes osm tisíc přestupků, šest set nehod a zemřeli čtyři lidé.Takže před sebou máme Velikonoce, které pro většinu lidí začínají středou. Čtvrtek a pátek mají děti navíc prázdniny a v pondělí pak vypuknou masakr, chaos a panika, na které narážíme v nadpisu.

DOPORUČUJEME: Na silnicích bude více starých lidí

Koledníci s pomlázkami budou chodit (a bohužel také jezdit a to je to, o  co nám jde) od dveří ke dveřím, a pokud zkušenost říká, že namísto vajec je žádanějším artiklem hotovost u (nezletilých) koledníků anebo pálenka (u  dospělých), vyplatí se pak buď vyjíždět autem v režimu vyzbrojení a kamufláže, nebo raději, nemáte-li auto jako prezident, zůstat v bezpečí domova, třeba u nějakého filmu. Statistika je sice většinou nuda, ale čísla mluví jasně. A proti nám.

Autoweb.cz

24.3.2013 7:27

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist