V Praze na jeden vůz připadá 1,94 obyvatele, na severu Moravy tři

Nejmladší auta jsou v hlavním městě; podle odborníků je průměrné stáří aut zkreslené.

Nejméně obyvatel se o jeden automobil dělí v Praze, naopak nejvíce v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to ze statistiky Sdružení automobilového průmyslu. Zatímco v Praze na konci minulého roku připadalo na jeden osobní vůz 1,94 obyvatele, na severu Moravy jsou to více než tři lidé.

Vedle Prahy jsou osobními vozy nejlépe vybaveni lidé z Plzeňského kraje, kde na jeden vůz připadá 2,24 obyvatele, a ze středních Čech s 2,28 obyvatele na vůz. Naopak v Olomouckém kraji je se o jedno auto dělí přesně tři lidé a ve Zlínském 2,93 obyvatele. Celorepublikový průměr je 2,5 obyvatele na automobil, což je o 3,5 procenta méně než před rokem.

V Praze je rovněž nejmladší vozový park s průměrným stářím 12,95 roku. Následují Zlínský a Jihomoravský kraj s průměrem 13,45 roku, respektive 13,47 roku. Nejhůře je na tom Ústecký kraj, kde jezdí vozy staré v průměru 14,75 roku. Průměrný věk vozů v ČR je 13,87 roku. Podle průzkumu Ředitelství silnic a dálnic ale velká část starších vozů po silnicích ve skutečnosti nejezdí. Podle měření z provozu jsou více než dvě pětiny osobních vozů ne českých silnicích mladší pěti let. Naopak více než 20leté vozy v provozu tvoří jen necelá tři procenta.

Prodej nových osobních aut v tuzemsku loni klesl o 2,7 procenta na 123.987 vozů. Propad vyrovnával nárůst odbytu lehkých užitkových vozů, kam kvůli možnosti odpočtu DPH přešla část upravených osobních aut. Celkově prodej osobních a lehkých užitkových aut tak vzrostl o 4,2 procenta na 173.478 vozidel. V centrálním registru vozidel bylo na konci roku 4,109 milionu osobních aut, což byl meziroční přírůstek o téměř 150.000 vozů.

autoweb.cz, ČTK

5.2.2007 8:52

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist