V Česku roste zájem o vozy na LPG

Zájem ušetřit za pohonné hmoty má stále více motoristů. Meziročně vzrostly tržby za zkapalněný ropný plyn (LPG) o 42 %, větší zájem je také o nové vozy na tento typ paliva.
v-cesku-roste-zajem-o-vozy-na-lpg-1100x618.jpgCelá galerie 19 Zdroj: archiv redakce

Ceny benzínu nebo nafty se rozhodně nedají označit za příjemné, spotřebitelé ale pomalu objevují alternativy, kterými mohou (v tomto případě benzin) nahradit. Řeč je o zkapalněném ropném plynu, alias LPG, který se v Česku těší velké oblibě.

Podle společnosti Flega, největšího dodavatele tohoto paliva v Česku, zájem o LPG výrazně vzrostl. „Výrazný růst prodejů LPG jsme zaznamenali především v druhé polovině roku 2013, meziročně v tomto období tržby vzrostly o 42 procent,“ uvádí obchodní ředitel společnosti Flaga, Ľubomír Žiak.

Větší zájem byl také o nové vozy schopné provozu na LPG, zatímco v roce 2012 se na tuzemský trh zaregistrovalo 514 automobilů, v loňském roce jich bylo 647. Ve srovnání s téměř sto tisíci nově registrovanými automobily na benzin nejde o nijak závratné číslo, ovšem vozy na LPG společně s hybridy jako jediné zaznamenaly meziroční růst.

Oproti ostatním alternativním palivům je výhodou LPG hustá síť čerpacích stanic v Česku a zahraničí, mezi nevýhody lze zařadit zákaz vjezdu těmto automobilům do drtivé většiny podzemních garáží a buď sníženou kapacitu zavazadlového prostoru, nebo absenci klasické rezervy. Jde ale jen o drobné nevýhody ve srovnání s pozitivy, které přestavba přinese.

Ta pro zážehový čtyřválec vychází v průměru na 25 000 Kč, úspora oproti benzínu vychází na zhruba 0,9 Kč na kilometr, takže se investice vrátí po přibližně 28 tisících ujetých kilometrech.

Zdroj: Flega

24.1.2014 9:57| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist