V automobilce Hyundai hrozí stávka kvůli mzdám

Nejde ale o nic mimořádného, u Hyundai se stávkuje téměř každý rok.

V jihokorejské automobilce Hyundai Motor Co. hrozí stávka kvůli mzdám. Odboráři před posledním dnem vyjednávání vyzvali management, aby předložil lepší nabídku zvýšení mezd; v opačném případě hrozí stávka. Silný odborový svaz zastupující téměř 45 tisíc lidí požaduje zvýšit základní mzdu o 8,9 procenta, ale vedení podniku v pondělí navrhlo zvýšení o 5,6 procenta, napsala agentura AP.

Na vyjednávání zbývá poslední den. Minulý týden odboráři odhlasovali stávku, ale odložili ji na středu, aby dali jednajícím dost času na uzavření dohody. Předchozí nabídka od managementu navrhovala zvýšit mzdy o 5,4 procenta.

Nespokojenost odborářů se mzdovým návrhem je v Hyundai každoroční záležitostí. Odboráři stávkovali od roku 1987, kdy podnik vznikl, každým rokem až na jednu výjimku. Letos zaměstnanci nešli na protest do práce již dvakrát. Nyní vedení navrhlo také zdvojnásobit odměny za splnění celoročního cíle. Odboráři ale chtějí, aby podnik vyplatil členům svazu jako bonusy 30 procent letošního čistého zisku a aby zvýšil důchodovou hranici z 58 na 60 let. Podnik v pondělí navrhl, že tuto hranici posune na 59.

Letošní vyjednávání o mzdách vrcholí jen dva dny před soudním líčením v odvolacím procesu se šéfem automobilky Čongem Mong-kuem. Manažer se odvolal proti rozsudku tříletého vězení za zpronevěru firemních peněz. Čong je na kauci na svobodě a automobilku aktivně řídí.

Hyundai Motor je šestá největší automobilka na světě a do roku 2010 se chce dostat na pátou příčku, napsala agentura. Podnik letos v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zahájil výstavbu nové továrny, která by měla na evropský trh dodávat až 300 000 aut ročně a postupně zaměstnat až 3500 lidí. Do závodu pod Beskydami firma investuje 1,1 miliardy eur (zhruba 30,4 miliardy korun). Hyundai již má továrny ve Spojených státech, Číně, Indii a Turecku.

autoweb.cz, ČTK

4.9.2007 8:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist