UŽ ROK PŘEHLAŠUJEME AUTA SNÁZE NEŽ DŘÍVE

Dobrý den,
v souvislosti s článkem na tomto webu (nadpis) jsem si uvědomil, že je sice hezké, že můžeme auto přehlásit kdekoliv, ale stále vyvstává ten problém, že pokud nový majitel auto nepřepíše na sebe, není moc možností, jak ho k tomu přimět. Přitom tato možnost se před platností změny přepisu hodně v médiích roztrubovala.
Zajímaly by mě v této věci dvě věci:
1. Jaká je aktuálně možnost přimět nového majitele, aby na sebe auto přepsal, případně jak to tedy lze reálně provést bez jeho součinnosti?
2. Dokud je auto psané na mě, vztahuje se na mě také tzv. „SprDel“ neboli správní delikt provozovatele vozidla, tedy já budu platit pokuty za přestupky, které spáchal nový majitel a na které se SprDel vztahuje. To je známá věc: Otázka zní: Mohu v takové situaci nahlásit krádež vozidla a tím se pokutám uděleným v rámci SprDel vyhnout? Fakticky sice o krádež nejde, protože já mám peníze a nový majitel auto a technicky vzato existuje i smlouva o prodeji, jenže papírově je pořád na mě a já se tak cítím jako někdo, kdo by měl být podle zákona vlastníkem auta, jenže nejsem. Dalo by se to řešit touto cestou s výhledem, že když bude nový majitel považován za zloděje, spíše ho to přiměje k převodu (dostal-li plnou moc), nebo jsou šance na vyhnutí se pokutě za SprDel v takovém případě mizivé, protože úřad třeba dojde k závěru, že auto nebylo ukradeno, ale regulérně prodáno, i když nedojde k přepisu? Bylo by zajímavé zjistit, jak se úřad postaví k takovéto situaci – buďto odpovídám za přestupky a potom se můžu oprávněně domnívat, že mi auto bylo ukradeno, nebo teda bylo regulérně prodáno, ale pak za přestupky odpovídat nemohu.

Pomíjím dva fakty: že samotný SprDel je protiústavní, i když si soudruh Rychetský myslí něco jiného, a že SprDel vůbec nezohledňuje fakt, že majitel auta není reálně definován nějakým záznamem v registru, ale platnou kupní smlouvou – aspoň mám za to, že tomu tak donedávna bylo. Nebo se mýlím?

Děkuji.

Odpověď

ad 1) V zásadě stále stejná, tj. je nutné na to pečlivě myslet ve smlouvě nebo raději kupujícímu nedůvěřovat a provést to sám.
ad 2) To bych nedoporučoval. Nátlak to sice na něj slušný bude, ale z vaší strany je to falešné obvinění, které má i pro vás trestně-právní důsledky.

5.6.2018 9:10| autor: JUDr. Tomáš Beran
Více o tématu: autaauto

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist