Uměli byste se vzdát auta? V Británii chtějí dostat řidiče do MHD a zaplatí jim za to

V Anglii se snaží dostat auta z přeplněných silnic zajímavým způsobem. Těm, kteří se svého vozu vzdají, zaplatí úřady veškeré náklady na cestování veřejnou dopravou.
ridic-1100x618.jpg Zdroj: Pexels

Velká Británie, ostatně, stejně jako všechny ostatní velké země na světě, se potýká s přemírou aut v ulicích a na silnicích. Motoristé mají problém s parkováním, mají problém se bez kolon dostat z jednoho místa na druhé, a to vše se samozřejmě podepisuje i na ovzduší, které pak lidé dýchají. Tlak ohledně emisí v ovzduší na jednotlivé státy vyvíjí jak obyvatelé, tak třeba také představitelé EU, a tak není moc čas čekat na automobilky, až vyrobí ekologičtější auta. Ačkoliv je pravda, že na tom všechny značky pod tlakem právě EU usilovně pracují.

Velká Británie se rozhodla na to jít tak trochu po svém. The Times uveřejnily informaci o tom, že britská vláda spouští studii, která má za cíl zjistit, jestli by se našlo dost motoristů, kteří by byli ochotni se na jeden rok vzdát svého automobilu.

Za to by jim vláda vyplatila částku asi 3 000 liber, tedy asi 90 000 Kč na alternativní způsoby dopravy, tedy, především MHD. Protože ale žijeme v moderní době, úřady ví, že jen o autobusech a metru to být nemůže, proto kromě karty na MHD mohou účastníci této studie mít možnost používat jakoukoliv aplikaci například pro sdílenou jízdu nebo půjčování kol a koloběžek, která bude z tohoto programu taktéž hrazena.

Úřady jsou přesvědčeny, že toto je ten správný krok ke zlepšení ovzduší ve městech, ke snížení počtu vozidel v ulicích a k celkovému zlepšení situace ve městech, která jsou vzhledem k dopravě ne moc dobře obyvatelná. Zní to jako dobrý nápad, který ale samozřejmě má hned několik háčků.

Tím prvním je fakt, že v první fázi by byl celý tento projekt financován z veřejných prostředků, tedy z peněz vybraných od daňových poplatníků. A to se jim samozřejmě nelíbí, obzvlášť ve chvíli, kdy není jasné, jak to vlastně s Anglií a jejím vztahem k EU nadále bude.

Podle odpůrců tohoto financování budou peníze potřeba úplně jinde. Až v po prvním roce nebo dvou počítá vláda s tím, že by se do projektu finančně vložily firmy, které zajišťují hromadnou dopravu nebo nabízí sdílení aut či spolujízdy. Druhým háčkem je to, že aby byl tento systém k něčemu, musel by fungovat napříč celou zemí a ne jen ve velkých městech, o kterých se v souvislosti se studií mluví.

Nápad je to zajímavý, ale je otázka, jestli vůbec bude možné ho rozjet v praxi. A co vy? Zvládli byste se vzdát svého auta, používat jiné druhy dopravy, které by vám financoval stát? A líbilo by se vám, kdyby byl takový nápad placen z našich daní?

29.3.2019 9:00| autor: Tomáš Malík | zdroj: The Times
Více o tématu: auta

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist