Ukradli vám auto a peníze z pojistky na nové nestačí

Máte-li sjednané na své auto havarijní pojištění, je dobré vědět, zda byste při jeho odcizení nebo havárii dostali dostatek peněz na koupi nového vozu. Zejména máte-li zánovní vůz.

V naprosté většině případů budete mít pojistku sjednanou na takzvanou cenu obvyklou, což znamená, že když vám vůz ukradnou, nebude vám pojistné plnění stačit na koupi nového vozu.

Obvyklá cena je taková cena, za kterou byste byli schopni váš vůz prodat těsně před pojistnou událostí. Jestliže máte například Škodu Octavii, kterou jste koupili před dvěma lety za 500 tis. Kč, bude dnes její cena obvyklá řekněme 350 tis. Kč. A právě takovou částku od pojišťovny v rámci pojistného plnění obdržíte, když o auto přijdete. A za to si nové auto nekoupíte, pouze dva roky starou Octavii v identické výbavě.

Co dělat, chcete-li mít jistotu, že dostanete dostatek finančních prostředků na koupi nového vozu?

Můžete si pořídit doplňkové pojištění, kterému se v pojišťovací hantýrce říká GAP. Toto pojištění vám pokryje rozdíl mezi cenou obvyklou a cenou nového vozu v případě totálního zničení vozu nebo jeho odcizení. Pojištění GAP se nejvíce vyplatí na nová auta, protože pokles hodnoty vozu je největší v prvních letech jeho provozu. Obecně se říká, že nový vůz ztratí 10% hodnoty jenom tím, že vyjedete z autosalonu.

Stejně tak platí, že ztráta nového auta bolí více, finančně i emočně, než ztráta starého. Pokud vám auto ukradnou po pěti letech, je to nepříjemné, ale rozhodně méně, než když vám jej ukradnou po roce provozu.

Pojištění GAP vám umožní koupit si okamžitě nové auto za cenu, za jakou jste si pořídili auto původní.

Toto pojištění je možné sjednat pouze na novější auta, neboť všechny pojišťovny omezují stáří vozu, na které lze toto pojištění sjednat. Nejčastěji jsou to čtyři nebo pět let. Dá se koupit jako připojištění k naprosté většině havarijních pojistek. Cena se samozřejmě liší podle vozu a pojišťovny, ale její výše není nijak závratná. Podívat se na to můžete i u nás.

16.10.2017 12:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist