titulka-17-352x198.jpg

Ujíždění na motorce a odpovědnost za následky pohledem nezávislého právníka

legislativa

Velkou pozornost upoutal v poslední době případ řidiče motorky, který po Praze ujížděl policistům (odmítl na opakované výzvy zastavit), přičemž řidič zastavil až ve finále nedobrovolně, a to saltem přes přední kapotu policejního auta. Tuto pozornost si tento případ...

Diskuze

57 komentářů

  D. Mader

  Dobrý den,
  připadá mně docela zvláštní, že vás mohou „sestřelit“ na základě toho, že se jim zdála povědoma RZ! To, že jedu rychle přece není důvod k takovému jednání – tím kriminalizujeme vysokou rychlost na úroveň úplně jiných činů. Příště za to, že pojedu rychle autem aby rovnou stříleli. Jsem zásadně proti tomu, aby policie ohrožovala lidi na životě základě tušení… Nemohli v helmě vidět, kdo řídí…

  M. Janoud

  Dobrý den pane Madere, zcela jste pominul zásadní věc. V tomto případě šlo nikoliv jen o rychlost, ale hlavně o újezd policejním hlídkám. Teprve neuposlechnutí pokynu zpravidla vyvolá reakci a snahu policistů přimět přestupce k zastavení. Zcela jistě Vás „nesestřelí“ jen proto, že máte špatnou nebo nečitelnou RZ, jedete rychle, nebo je známo, že máte zákaz řízení, ale proto, že jste neuposlechl výzev k zastavení.

  D.Novotny

  Nevím, co viděl p. Beran, já jsem viděl ohrožení mnoha lidí ze strany zasahujícího policisty. Minimálně ohrozil na životě sebe a ještě víc svého parťáka na sedadle spolujezdce. Už jsem viděl motorku napasovanou do boku auta tak, že v něm kompletně zmizela. Pokud by motorkář stačil kousek uhnout doprava, motorka mohla neřízeně vjet do řady aut, která stála kousek za tím policejním. Tam mohlo dojít ke škodám na zdraví i majetku naprosto nezúčastněných osob.
  V dalším souhlasím s p. D.Maderem.

  Vítek

  Vážený nezávislý právníku – právě že mám obavu,že v případě osvobození policisty se toto chování policie stane standartem.Již z výpovědí,které jsem četl (byly citovány v mediích)vyplývá,že první hlídka – která muže pronásledovala,ho poznala již na první křižovatce,kde stáli vedle sebe na červenou.Proč ho nezastavili tam a dali se do zběsilé honičky městem??? A ten pan obžalovaný a jeho manévr – představte si,že by souběžně s motocyklem jelo v levém pruhu jiné vozidlo.On tam vjel naslepo,ve výhledu mu bránila betonová mezistěna mezi tubusy tunelu.Takový „zákrok“ je pro mně neakceptovatelný – i když uznávám,že ujíždějící motorkář zaslouží trest.

  Lamer

  Autor článku jezdí denně po praze na skůtru 😉

  Pája

  Pane Novotný. Já jsem na záznamu zcela zřetelně viděl, jak motorka vysokou rychlostí míří do úzké uličky mezi auty. Ohrožení mnoha lidí se tedy dopustil motorkář, nikoliv policista. Ten ohrozil pouze posádku policejního vozu. Motorkáře nepočítám, ten tohle riziko na sebe vzal zcela dobrovolně. Pokud byl skutečně nafetovaný, tak by se tak na 90% by se mezi těmi auty stejně rozmlátil a bylo by tady velké riziko, že by někoho zranil. Policista sice vjel před motorku relativně pozdě, ale jenom proto, že to nemohl udělat dříve, protože v tu chvíli v protisměru projíždělo ještě jedno osobní auto, které policista nechtěl ohrozit. Zcela souhlasím s názorem pana Berana. Pokud budu policistům ujíždět, musím nutně počítat s tím, že to bude i hodně bolet. Možnost poranění kolegů v autě je v tuto chvíli potřeba brát jako riziko povolání – policista není modelka. Pane Madere – policie Vás určitě nebude honit a střílet po Vás, pokud uposlechnete příkazu a zastavíte. Tady honička nezačalo, protože na motorce byla povědomá RZ, ale protože ŘIDIČ NEUPOSLECHL VÝZVU A NEZASTAVIL. Podle mého názoru, jakmile začne řidič ujíždět, pak od tohoto okamžiku nese plnou zodpovědnost na sebe. Přísluší mu tedy nejenom trest, ale i náhrada veškerých hmotných škod a léčebných výloh svých i všech, které zranil.

  Tomáš Beran

  to Lamer: Neříkejte, a na jakým? 🙂

  Lexa

  Policisté shodně uvádějí, že poznali o koho se jedná, a proto nechápu proč vyvolali, podle mého naprosto zbytečnou honičku a nepočkali si na toho motorkáře před jeho bydlištěm a tam v klidu mohli věc řešit. Stačí trochu přemýšlet, ale jim jde hlavně o to aby byli tzv „akční“. Věděli, že se v daném případě nejedná o žádného nebezpečného pachatele, ale o maření výkonu úředního rozhodnutí a tudíž měli jednat uvážlivěji a počkat si na něho u garáže. Až se jim jednou podaří nějakého takového řidiče nahnat do maminky jdoucí s kočárkem??? Podle mne to GIBS i stát. zástupce viděli správně.

  music123

  proboho co se pořád zastáváte to ho motorkáře??? Ujížděl nezastavil ..dobře mu tak. Nemám zájem aby takový blb zranil či ještě hůře zabil nějaké dítě nějakého známého prostě kohokoli. Představte si že právě Vám co ho obhajujete přejel dítě…budete ho stále hájit? Pokud ano asi nejste normální.

  Tomáš Beran

  to Lexa: Já jsem z výpovědí policistů vyrozuměl, že měl řidič integrální helmu, takže identifikace řidiče byla spíš odhadem. Když bych toho řidiče zastupoval, určitě by se mi podařilo takovou výpověď policistů zpochybnit, protože do tváře řidiči pořádně neviděli, tudíž „počkat si na motorkáře doma“ mi přijde jako ideální pozice pro obhajobu, aby zpochybnila, že to byl on.

  mnemo

  Koukám, že jako obvykle v takových diskusích jedni o voze a druzí o koze.
  Myslím, že nikdo neobhajuje chování motorkáře. Ten samozřejmě trest zasloužil, ale zase jenom podle zákona.
  Kritika a i žaloba míří na zákrok policie. Podle výpovědí a videa nebyl profesionální, ale naopak diletantský a kovbojský. Policie nemůže odvracet potenciální nebezpečí tak, že situaci vyhrotí a způsobí reálný incident. Jsou tu od toho, aby svým působením škodám a nebezpečí předcházeli.
  Pro Páju. Vážně jste přesvědčen o tom, že spolujezdec z policejního auta kolegovi poděkoval za super zásah a za to, že reálně ohrozil jeho život? Že by ho poplácali po rameni případní pozůstalí? I policisté mají jako první pravidlo napřed chránit životy lidí a i svoje. K nasazování života svého kolegy určitě mandát nemají.

  U nás je zakázán trest smrti, a to i za brutální mnohonásobné vraždy. Pokud ale někdo ujíždí policistům na motorce, nebo pokud ukradne auto za 20000 Kč a ujíždí, tak po něm mohou policisté střílet a mohou ho legálně zabít. To mi připadá jako nepoměr. Když mohou policisté zabít kvůli kradenému autu či motorce, tak by bylo správné mít možnost udělit trest smrti také za vraždu. Nebo je snad vražda menší přestupek než rychlá jízda na motorce ?

  ivo jančařík

  placená reklama, kolik Ti ty benga za to dali????

  Petr

  Taky by se dalo dát do diskuze, že sice 50 nejel, ale to policisté věděli. Takhle likvidační zátaras je špatná práce policie.

  Mary

  To Tomáš Beran: Je neuposlechnutí výzvy k zastavení a následné ujíždění, trestní čin,přečin či přestupek? Pokud vezmu v potaz vaši dedukci, že policisté nemohli poznat koho zastavují (integrální přilba) , co vedlo zasahujícího policistu k takto rizikovému způsobu stavění zátarasu.Citace: „Jak z kamerových záběrů srážky v daném případě plyne, ostatní účastníci tím finálním manévrem ohroženi nebyli“ Podle mne právě , že byli. Zasahující policista ohrozil na životě své kolegy (spolujezdce) a zcela jistě neviděl zda souběžně nebo těsně za motorkářem nejede někdo jiný koho mohl též ohrozit.Samozřejmě mu muselo být jasné, že nedokáže motorkář zastavit a že nutně dojde k jeho zranění či dokonce smrti. Na základě jakého skutku se k tomu rozhodl. Myslím si, že soud je zde správně, aby posoudil meze rizika zásahu a určil co je přijatelné v těchto případech. Zda vystupňovat honičku v silném městském provozu a za každou cenu (třeba i střelbou ) zastavit motorkáře (podle mne zajisté blba, který si to skoro i zaslouží) a hrát si přitom na akčního hrdinu? Nebo si pro něj dojít v klidu domů.(určitě by se našlo dost kamerových záznamů k identifikaci) To by měl posoudit soud , kam sahají pravomoci policie (pomáhat a chránit) a jaké riziko má nést ujíždějící motorkář. (samozřejmě bez nátlaku stávkujících policistů před soudem)

  Tomáš Beran

  to Mary: Nezastavení je pouze přestupek. Ale tady asi nejde o to, jestli je to trestný čin nebo přestupek. Základní otázka zní:“Jak ho zastavit?“ Šlo to nějak bez rizika vůči jeho zdraví nebo životu? Jak jsem psal, sám na motorce jezdím, takže mne takový způsob nenapadá. Vás ano?

  Policistu k tomu podle mého názoru (neznám spis celé věci) vedly informace, které měl, tj. ujíždějící motorka, jejíž řidič na opakované výzvy nezastavuje a svou nebezpečnou jízdou ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. Já nezavírám oči před tím, že na to zastavení motorkář moc času neměl a asi se to v těch podmínkách nedalo stihnout, ale to je důsledek JEHO jednání a i proto jsem přesvědčen o tom, že následky musí nést primárně on. Ostatně asi bychom neměli zapomínat ani na to, že v této situaci policista mohl i střílet, a to po právu.

  Co se ohrožení ostatních týče – ano, spolujezdec ohrožen být mohl, ale já měl na mysli ostatní auta a jejich posádky a o tom, že za ním nikdo další nejede, policista, podle informací, věděl (měl údajně avízo od hlídky, co jela za motorkářem).

  Netvrdím, že považuji ty honičky za bezpečné, ale jaké jiné řešení zbývá? Nechat ho ujet a „dojít“ si pro něj domů? A co když má trvalé bydliště na úřadě a bydlí, Bůh ví kde, a jen tak ho nevypátráte? A jak ho budete identifikovat v integrální helmě? To pro další ztotožení řidiče není dobrá důkazní situace.

  Vladimir Vecka

  Policista se musel rozhodovat v okamziku,kdezto ruzni radobyodbornici to delaji v klidku nekde u compu ci u kafe.Udelal co musel.Ten gauner nemel ujizdet policejni kontrole,ze dopadl jak dopadl je jeho chyba,Jsou staty,kde by ho za to klidne a bez skrupuli sejmuli, a pravem.Bez diskuze.Opajeni se vlastni vyjimecnosti pomoci rychlosti treba stopadesat v obci,je obrazne receno na brokovnici.A nemusi to byt vubec okoroneneno ujizedeni policii.

  Pavel

  Policajti to už přeháněj,hrajou si na akční hrdiny a tímto způsobem zásahu ohrožují ostatní účastníky silničního provozu.Takovými neuváženými zákroky způsobují víc škody než užitku a to nemluvím o případném zranění či úmrtí nevinných osob.Tímto nechci obhajovat ty řidiče,kteří nerespektují žádná pravidla a nařízení,jezdí pod vlivem,několika násobným zákazem řízení atd.Ale co se stane po takovém zběsilém dopadení tohoto pachatele?Vůbec nic,když to pachatel přežije dá se dohromady a bude stejně jezdit dál.Policajti jsou poté v médiích gerojové protože dopadly největšího grázla na světě.Na druhé straně když Vám vleze do domu či bytu čorkař a vy mu nedej bože ublížíte,protože si chcete chránit a bránit svůj majetek, budete popotahováni vy.Kde je spravedlnost…?

  Frantisek Vrata

  Myslim, ze by vsichni zde pyskujici, plivaji na policajta, na nej plivali jeste vice, kdyby nechal fetaka ujet a ten jim prejel dite ci kohokoliv z rodiny.Pokud zobu, riddim neopravnene, ujizdim, jak se se mnou ma jednat? Uklonit se a rici „racte vasnosto, vyberte si koho zabijete“ ?Policista jednal spravne, chranil verejnost pred zhovadilym fetakem.

  Mary

  To Tomáš Beran: Právě že mi jde o posouzení možného rizika. Je únosné za každé situace vyhrotit akci k zadržení pachatele zde přestupku do krajnosti? Sám nevím, ale právě v tomto případě mi přišlo počínání policistů na hraně , či už za hranou možného rizika. Policie v tomto případě určitě neodvracela nějaké absolutní ohrožení života, teroristický útok či jinou neodvratnou událost, co by ji opravňovala k tak nebezpečnému manévru.Zátaras se určitě staví jinak, Nezastávám se motorkáře(trouba) a ani neodsuzuji policistu(akční hrdina), jen by mělo být jasno : odud, potud.

  Mary

  Jinak souhlasím s : Pavel15.10.2018 (21:20) Při přestupku může policista na vás i střílet a smrtelně ohrožovat vás i okolí, ale vy se nemůžete sám ani bránit, při páchání trestného činu proti vám či vašemu majetku. Trochu nepoměr.

  Tomáš Beran

  to Mary: Určitě není únosné vyhrotit situaci vždy do krajnosti a jistě se shodneme na tom, že existují určité meze, od čehož je rozhodování soudu, ale jedna věc je, jestli mohli policisté od začátku reagovat jinak – mohli? Asi nemohli, protože když nezastavil hned a ani pak, tak jaké jiné řešení měli zvolit? A druhá věc je, jestli to bylo zbytečně vyhrocené na konci při zastavování? Drsné to bylo, o tom žádná, ale moje otázka se bude vracet stále zpět – jak jinak to tedy mělo být vyřešeno, aby ho zastavili?

  Mary

  Moje otázka je zase : je nutné jít až do krajnosti při přestupku? Stojí to za to? Sám nevím jak to řešit, jak reagovat ,kde nastavit hranici. Nechme to soudu , snad rozhodne nezaujatě a správně. Pocitově mě přijde, že to bylo již za hranou….

  Pavel

  Díky Mary15.10.2018 (21:38) mám rád lidi se selským rozumem.
  Jsme jenom lidé s odlišnými názory a proto nemusíme být na sebe zlí.

  Jarre

  Jak už tu někdo zmínil, obviněný policista věděl, že motorkář sype tunelem asi hodně přes limit a naprosto chladnokrevně to tam tý motorce strčil.
  Co mě na tom nejvíc zaráží je fakt, že musel předpokládat, že to motorkář do nich nakouří a libově tam nastrčil svýho parťáka.
  Stačilo pár decimetrů a parťák mohl bejt na fleku mrtvej. Pak by za nim asi ta parta kolegů tak skálopevně nestála a rodina jeho parťáka by ho taky moc jako hrdinu neoslavovala.
  Zastávat se motorkáře nebudu, kdyby si při tom pádu zlomil vaz, škoda by ho nebyla.
  Ale že tu situaci řidič oktávky podcenil je fakt a jen souhra náhod z něj udělala hrdinu a ne spolupachatele. Nedokážu si totiž představit, jak by smrt parťáka obhajoval.
  A právě proto by měl nějáky kázeňský pokárání dostat. Za ohrožení parťáka, ne toho motorkáře.

  dědek Vašek

  Vážení, život není zase až tak složitý, abychom pořád dokola omílali základní situace v touze „aby to nebylo tak nespravedlivé“. Jednoduché pravidlo obsahuje staré české přísloví: „s čím kdo zachází, tím také schází“. V tomto případě to znamená: chováš se jako dobytek, skončíš jako dobytek. Život nemá tlačítko „New Game“. Za ostatní lidi, kteří se vyskytli poblíž jsem rád, že to policajt vyřešil takto, že třeba nestřílel. To by totiž bylo skutečným ohrožením okolí. Vystřelená kulka je parchant, který vždy letí tam, kam si nepřejeme. Snad tento rozsudek pomůže zaměřit pozornost policajtů bez obav na skutečné piráty, aby se z nudy nezaměřovali na mladé taťky rodin, kteří „zavrženíhodným způsobem překročili rychlost o děsivých 6 km/hod“.

  Mary

  Tak na závěr Motorkář přezdžku za chování a nerespekt zákona, policajt přezdržku za hru na akční hrdiny a hazard se životy ostatních.Jinak naprostý souhlas s Jarre.
  Chovejme se k sobě slušně.

  1

  To je teda článek blábol, to snad ani nemohl napsat právník.

  Sláva

  Zajímavé. V různých jiných diskuzích se velmi často vychvalují policisté v USA za rázné zákroky s povzdechem, že u nás to není možné. Že by si to policista u nás odskákal. A když někdo rázněji zakročí, je zle.
  Problém vidím jinde. Opakované, i mnohokrát, zákazy řízení. A tím to končí.
  Já bych to viděl asi tak:
  1.přestupek na „papíry“
  – odebrání (v lehčím případě podmíněné)
  2.přestupek nebo nerespektování zákazu
  – odebrání (natvrdo) nebo propadnutí vozidla
  3.přestupek nebo nerespektování zákazu
  – propadnutí bez diskuzí – i u půjčeného vozidla (půjčuji-li, mám se přesvědčit, že půjčuji řidiči s papíry … )

  Pavel

  Dědek,proč dle vašeho rčení mají končit s dobytkem i nevinní.To si naše policie neumí poradit,to musí hnedka rychle a zběsile každého honit.Stačilo by jenom komunikovat s ostatními jednotkami,navést podezřelého mimo město utvořit zátaras a je vymalováno.Pak už je to na dotyčném jestli zastaví nebo se rozbije o vytvořenou překážku.Jenže to je asi pro naší policii moc složité,jednodušší je honit a ohrožovat několik stovek nevinných účastníků provozu.
  Toť můj pohled na věc, možná jsem naivní ale podle mého by se takto mělo postupovat.Samozřejmě pokud by šlo o vraha nebo teroristu není nač čekat a musí přijít nekompromisní zákrok. A teď do mě….

  Miroslav

  Žoldák at již se jmenuje jakkoli má chránit své chlebodárce a ne si hrát na kovboje ,pokud to nezvládá at jde k lopatě .At jdou nahánět fetáky na Václavák ,to ale nejdou vždytˇto jsou jejich donašečí a ty je třeba chránit.

  Bub

  Naposledy, kdyz me zastavila hlidka v Passatu na magistrale, tak prvni slova policisty byla „je to je skoda ze ste hned zastavil, mysleli sme ze se trochu projedeme“. tedy ted kdybych se chtel trochu projet, tak me zabijou? tehda me nechali byt, ac jsem mel 3 mesice propadlou technickou a jel sem po magistrale u Pankrace (3 pruhy, tehdy jeste 50kmh) kolem 100 a klickoval mezi autama jak mezi kuzelkama. 🙂 A to vsechno videli. Je to uz tak 5-6 let. Nicmene zpusob zastaveni – maj si koupit policajti superbiky, at je to ferovy. 🙂

  Bub

  Miroslav: souhlas. kdyz sem poldy potreboval, nikdy mi nepomohli, ale zabijet (i sve kolegy) to jsou pripraveni hned. a to presne pred jejich autem (taky magistrala u Pankrace) najelo jine auto na me (na moto) do meho pruhu. troubil sem a uhnul az do kraje pruhu jinak by me srazil. policajti primo za nama a co? nic. pritom slo o zcela jasne ohrozeni moji osoby. to ale asi nevadi, ale hrat si na kovboje, to je bavi.

  Dan

  Podle mého názoru, je dobře že policista zásah provedl. A že v dnešní době měl odvahu to udělat a chránil tím nevinné občany, které mohl motorkář svou bezohlednou jízdou ohrozit. Ono je hrozně snadné být po bitvě generálem. Kamrád bohužel zažil případ, kdy policisté pronásledovali kradený vůz (staré auto, které ukradl feťák, který měl několik zákazů řízení). Pronásledovali ho cca 50 km, z toho 30 km po dálnici. Tato honička skončila nárazem ujíždějícího vozu do vozu mého kamaráda, který jel rodinou na dovolenou. Manželka zraněná, děti dost otřesené, dovolená zkažená. A kdyby je trefil o půl metru vedle, tak to odnesl kamarádův devítiletý syn naplno. A chcete znát odpověď policisty na otázku kamaráda proč ho nezastavili dříve? „No my do něj mohli drcnout, ale raději jsme čekali až se o někoho zastaví.“ Když sleduji tento případ a některé diskuze, tak se ani nedivím, že pak mají policisté strach zasahovat.

  Jerry

  Naprosto nechápu o čem je tato diskuse. Motorkář se zákazem řízení odmítl zastavit na výzvu policisty, a začal ve městě ujíždět 130 kilometrovou rychlostí. Od té chvíle jde vše co se dělo, na jeho triko. To je prostě fakt, a můžou tady motorkáři blábolit cokoliv. Pokud by dotyčný nesedl na motorku, nic z toho by se nestalo. Nebo snad budeme alibisticky diskutovat o tom, jak velice jemně a bez porušení jeho práv sundat neřízenou střelu uprostřed velkoměsta, kde ohrožuje stovky lidí? Nikoliv. Je nutno jednat rychle a efektivně, což se v tomto případě také stalo. Kdyby při své jízdě zabil někoho z vašich blízkých tak tady budete zvracet cosi o tom, co dělala policie, že ho nedokázala včas zastavit. Ten debil může být ještě rád, že nežije v USA, protože tam by ho prostě zastřelili. Další otázky?

  Libor

  Já osobně jsem pro razantnější zpřísnění a policie by měla mít větší pravomoce. Pokud někdo schválně porušuje zákony a nařízení, a ještě si dovolí ujíždět a neuposlechnout výzvu policie, pak takový to člověk by samozřejmě měl být zastaven. Ale jsme v čr takže nazdar nesmyslákově. To je jako ten případ kdysi, kdy majite chatky si nainstaloval past na zloděje, a ten pro ublížení na zdraví ještě podal žalobu na majitele chaty..

  dan

  Dobrý den vypatlanci neuposlechneš a ujíždíš tak po 10 min sestřelit nekompromis jeden takovej kokot kterej ujížděl mně sejmul ze zadu 40minut ujížděl a syn má doted trauma z nehody tak tak že to přežíl dát šanci zastavit pokud ne tak potom hned jednat i pistolemi auto i motorka je taky zbran a pokud nepřemýšliš zemřeš

  Jan

  A proto, že motorkáře neznáme, necháme ho jet dál, co kdyby jsme mu ublížili. Dyť se může odpálit na námestí a je hotovo. Jen vy co haníte policii, modlete se ať na tom náměstí nejste. Policajtům se bude prostě chtě nechtě zastavovat. V zahraničí našince ani nenapadne ujíždět, proto, že tam nejsou tak hodni policajti jak u nás !!!!

  Žokej

  na motorce dávno nejezdím, ale toto mi připadá jako obhajoba celé situace, zkrátka obhajoba policajta možná to ani sám nechtěl, a myslel, že motorkář stihne zastavit. Jenže myslet znamená enóno vědět.V podstatě to ukazuje na chabost zákonů, kdo co si může dovolit.
  Stačí to převést na lupiče který mi přijde DOMŮ, a já v podstatě musím přihlížet co si vezme, nedej Bože, aby se mu něco stalo, po několikáté jeho návštěvě. Bohužel nejsem policajt, tak jsem jenom rukojmí tohoto státu a jeho úředníků.

  sakay

  No vyjadřuji se poprvé a naposledy, ale tohle jinak nejde. Takže za prvé – zákon o policii jasně cituje použití sl. vozidla k zasttavení řidiče, který svou jízdou ohrožuje zdraví a život …. . Za druhé – osobně mám já a myslím, že i další řidiči, nedobré zkušenosti s mnohými motorkáři, rychlá jízda, předjíždění na zákazech, blokování křižovatek při výletech motorkářů a mnoho dalších. Nechci kriminalizovat motorkáře, neboť bych se dotknul těch slušných, i mezi řidiči vozidel jsou také pěkní dárečkové. Ale zpět. Nezastavil jsi na pokyn policisty, máš tedy nějaký důvod. Zkuste něco takového v jiných státech a uvidíte s jakou se potkáte, nebudete se stačit divit. To snad je pouze u nás, kde budeme diskutovat a vinu dávat policistům. Domnívám se, že by stačilo zjistit, zda bylo postupováno dle zákonů, a tím by to mělo končit. Policista na místě má mnohdy několik málo okmažiků k rozhodnutí, GIPS a ti další to probírají a probírají …. . Naše silnice patří nejen k těm nejhorším , ale i k nejnebezpečnějším v Evropě. Stačí se podívat do statistiky dopravnich nehod.

  Mirek

  Souhlasím se závěry autora. Oceňuji rozhodné a přiměřené jednání policisty a přeji mu, aby soudy uznaly jeho nevinu. Příjemně mě překvapilo vystoupení dotčeného motorkáře v televizní reportáži kde uznal, že si své vybourání částečně zavinil sám….

  Roman

  opravdu nevím proč se to furt řeší. Neuposlechl výzvu, ohrozil další lidi, to je jako by manipuloval se zbraní a neuposlechl výzvu policisty. Měli právo ho zastřelit.

  Jarre

  Vy mudrcové, který maj hned perfektní názor a píšete, že nevíte, proč se to furt řeší.
  Tak ještě jednou: nejde tu o toho debilního motorkáře, kterej dostal, co zasloužil, ale o lidi, který s tim nemaj co dělat.
  Mrkněte a odkaz výše a snad to pochopíte. Když se na majákách někam ženu, tak jsou okolo i ostatní lidi. Kdyby mi nějakej debil na majákách sestřelil manželku a dítě v autě s takovejma následkama, tak by nedostal metál, ale zlámal bych mu haksny. V lepšim případě.
  A to že se v tom tunelu nestalo nic víc neni zásluha řidiče policejní Oktávky, ale šťastná shoda okolností.
  Čest všem slušnejm a rozvážnejm policajtům. Pár jich znam, ale znam i takový hrdiny, který tam nemaj co dělat a zároveň jsou to zakomplexovaný idioti s psychopatickejma sklonama,

  Zdeněk

  Já osobně nesouhlasím s takovým zásahem policie. Nebyl tak vážný důvod vystupňovat honičku až do extrému a ohrozit motocyklistu. Není žádný problém na základě dokumentace z videokamer daného motocyklistu ihned dohledat třeba v místě bydliště. Konec konců běžný přestupek mohl skončit smrtí. Nebyl to žádný terorista.

  Standa

  Dobrý den, jsem motorkář, jezdím velmi svižně a nepovažuju se za přísného dodržovatele všech pravidel. Souhlasím s právníkem. Pokud jedu mimo pravidla, je to MOJE odpovědnost, že se vystavuju mimo jiné také riziku zásahu policie. Zastavit motorkáře, když nechce tak, aby nebyl ohrožen prostě nejde, to asi všichni, kdo jezdí na motorce, vědí. Pan právník uhodil hřebík na hlavičku a trefně vystihnul, že původcem situace a tedy člověkem, který má odpovědnost za následky je motorkář. …. to nic nemění na tom, že bych nechtěl být ani na chvíli v jeho kůži. To, že jel velmi rychle, ukazuje zcela jasně zvednuté zadní kolo pod plnýma brzdama těsně před silným nárazem v pořád ještě vysoké rychlosti. Tak o čem tady? .

  Meli

  Zjednodušeně policie to jako vždy přehnala víc k tomu nemám.

  Bandog

  Dokážu si představit mladěho kluka bez řidičáku, kterému jeho starší kamarád umožní se projet se na svém motocyklu. A hned jak vjede na silnici, potka hlídku, zazmatkuje a bude ujíždět. A pak skončí na vozíku, protože si poicajt řekl: „MĚ TEDA NEUJEDEŠ!“.
  Pochopil bych, kdyby šlo o hledaného recidivistu, o člověka ujíždějícího od nějakého trestného činu apod.
  Doufám že zmíněnřý policista, soudce i JUDr. Beran by měli stejný názor i kdyby šlo o jejich děti.

  Mary

  Ještě jednou se k tématu vracím.Autor nastiňuje otázku jak zastavit bezpečně nerespektujícího motorkáře a zda jde tudíž veškerá vina za příp. újmu na jeho triko.To , že musí počítat s možnými následky při neuposlechnutí policie je jasná věc, že ohrožuje i sám sebe (nehledě na ostatní účastníky provozu), že ví ,že v této situaci nastane problém při jeho stavění ,s tím musím souhlasit. Společnost musí dát jasný signál , že takhle teda ne a vyměří mu nějaký trest. Ale zároveň by měla taky vyslat signál směrem k policii, že takto se zátaras nestaví, takhle tedy taky ne. Nejde o trest pro policii, ale o vytyčení mantinelů, co je ještě přípustné v této situaci. Zda tedy budeme ujíždějící přestupkáře srážet z motocyklů za jízdy? Protože zasahující policista nedal sebemenší možnost motorkáři třeba zastavit, či zabránit střetu, (když zahléd zátaras a rozhodl by se vzdát) to ho mohl rovnout sestřelit. O tom , že nejsem ani zastáncem nějakých bláznivých honiček v plném provozu jsem již psal.
  Možné řešení popsal Pavel15.10.2018 (23:21) . Třeba je to moc idealistické, ale na druhou stranu nemůžeme vyslat signál pro policii: Klidně sundavejte neukázněné motorkáře za jízdy, nic se vám nestane.Policie přeci není trestní orgán, nemá sama trestat, k tomu máme soudní moc.

  Honza

  Osobně bych se na celý případ podíval ještě více z nadhledu – zastavení motorkáře na základě podezření ze spáchání nějakého přestupku, nebo trestného činu by v konečném důsledku mělo zvýšit bezpečnost – to je vlastně podstata proč máme nějaké předpisy a sankce. A pokud donutí/umožní motorkáři ujíždět, má celá věc kontraproduktivní efekt a tím spíš, pokud na konci vyznikne záměrná nehoda. Nezastávám se motorkáře, ale rád bych, kdyby se systém změnil tak, aby vynucení pravidel nevedlo k jejich porušení a ohrožování všech zúčastněných. To je asi utopie, ale zase jaký má smysl někoho honit, když kvůli tomu někoho třeba přejede a kdyby ho nikdo nehonil tak by se to nestalo? Je to dvousečná zbraň a proto by jednání policie mělo být adekvátní a brát v úvahu „co spáchal“ a co naopak následným jednáním „vznikne“. Vím že to není jednoduché, ale zase představa sestřelování motorkářů mi nepřijde jako vhodná metoda jak docílit rovnováhy.

  Boďa

  Jsem pro, chodec jde na červenou, policista v civilu může střelit chodce do hlavy. V Plzni je toho příkladem problikneš auto a policista v civilu jde na tebe s kvérem. Pro motorkáře je vše likvidační… Tak že větší pravomocnost policistům… Ať mohou střílet i na dítě hrající si u silnice, jak USA neuposlechneš vyzvi muže střílet, co na tom že dítě je hluchoněmé,,že

  Krysoun

  Přečtěte si zákon o policii, kde zákon stanovuje, že policie může použít zbraň proti řidiči, který svou rychlou a nebezpečnou jízdnou ohrožuje ostatní, nereaguje na výzvy k zastavení dané dle zvláštního zákona a jehož nelze jiným způsobem zastavit

  míra

  Mnoho lidí tady neschvaluje zásah policisty. Já ho schvaluji na 100%.Pokud neuposlechnu výzvu k zastavení a ujíždím ,ohrozím mnoho nevinných musím počítat se vším a teda i s tím že se mě pokusí zastavit za každou cenu.Opravdu moc by mě zajímalo jak by se měnily názory pokud by tento“debil“ někoho svojí šílenou cestou zranil nebo zabil.pak by jste nadávali na nečinnost policie ČR.

  Bub

  Ja si myslim, ze je to jasne z toho, ze nesmi pouzivat pasy s hreby pro zastaveni motocyklu. Auto mohou pouzit jen k vytlaceni vozidla z vozovky. Zataras nemuzou delat s lidmi. Tim je receno v podstate vse a ten zasah je jen souhra nahod, ze nezemrel spolujezdec v aute ci ten motorkar. Tedy takto nelze a policista by mel byt odsouzen. Mohli na nej strilet nekde na lesni ceste kde davaj lisky dobrou noc. Pokud neni legalni moznost k zastaveni, tak je treba upravit zakon, ale v tomto pripade byl porusen. S panem doktorem Beranem nesouhlasim, jsou tam bohuzel logicke fauly.

  Krysoun

  Človicku už jsi vyděl v centru Prahy les, kde lišky dávají dobrou noc ?? Doufám že až tě takovej blb srazí, tak se budeš všemožným způsobem zastávat policisty, kterého budou soudit, že jo nezastavil.

  Dann

  Motorkář se rozhodl, že bude ujíždět za každou cenu, buď a nebo a taranoval. Mohl cokoli udělat i třeba zastavit (hned na začátku) a říct kočím. Sám celou situaci vyvolal. Ale tady v ČR se má každý snahu prolhat až k pravdě. Když budu strkat prsty do zásuvky a dostanu ránu, budu se soudit s kým? S Danou Drábkovou s ČEZEM, nebo to odskáče topič v elektrárně?

  Woyta

  Kdyz jsem cetl clanky , nez bylo zverejneno video, tak jsem predpokladal, ze narazil do stojicicho zatarasu. Kdyz jsem videl video, tak mi ten zazkrok prisel pres caru. Nedal mu zadnou sanci na reakci a zastaveni.
  Podle meho nazoru zauradoval adrenalin vyvolany honenim. Policejni auto nebylo v protismeru videt. Ridic to strhnul a nebylo kam uhnout. Motorka se snazi brzdit ale neni zadna sance zastavit. Policie ma jednu velkou vyhodu. Vysilacky. Ty jsou rychlejsi nez motorka. Jen se musi umet efektivne pouzit. Neomlouvam ciny motorkare ale pro me jen dalsi ukazka policejniho honeni, ktere casto konci pruserem.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist