TVR vstává z mrtvých

Zkrachovalá automobilka má nového majitele a tedy i dobré vyhlídky do budoucna. Od ruského boháče Nikolaje Smolenskeho ji odkoupil britský podnikatel.

Malosériová automobilka TVR dlouhou dobu patřila k největším a nejúspěšnějším výrobcům speciálních aut na světě. Jejich klíčem k úspěchu byla nízká hmotnost (pramenící z prostorového rámu), velký silný motor a žádná elektronika. Alespoň co se té asistenční týče, tedy žádná stabilizace, která by vám zachraňovala zadek když to zpackáte, ba dokonce ani ABS.

Začátek konce se začal psát v roce 2004, kdy TVR koupil ruský milionář Nikolaj Smolensky. Jen o dva roky později už musela automobilka zastavit výrobu, protože byla zadlužená až po uši. Od té doby se ji majitel snažil obnovit, ale vždy neúspěšně. Teď se o reinkarnaci pokusí britský podnikatel Les Edgar.

S automobilkou má neméně sebevědomé plány, srovnatelné s těmi, jaké měl ve svých dobách i ruský podnikatel. Na rozdíl od něj se však nechystá lepit logo TVR na větrné turbíny, ale chce se soustředit výhradně na výrobu radikálních sportovních automobilů. Žádné konkrétní plány zatím neprozradil, a prozradit hlavně ani nemůže, ale všem fanouškům vzkazuje, že bude respektovat dědictví značky a britský charakter.

Kdy se ale z britských ostrovů dozvíme nové informace už neprozradil, prý se tak stane ve správnou chvíli. Nějaký termín si netroufáme odhadovat ani my sami, ale doufáme, že nadcházející modely zůstanou stejně puritánské jako v minulosti.

10.6.2013 4:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist