V Turkmenistánu zakázali černá auta! Důvod? Prezidentovi se prostě nelíbí…

Pověrčiví lidé se u nás děsí černé kočky křížící jejich cestu. Prezident Turkmenistánu je na tom podobně, avšak hrůzu v jeho očích vyvolávají černá auta. Pro jistotu je všechna zakázal.

Pokud žijete v zemi, jejíž název končí na „istán“, musíte se v naprosté většině případů potýkat se spoustou absurdních nařízení. Nepodřídit se zvůli totalitního režimu je navíc v těchto zemních mnohdy skutečně nebezpečné. Tamní zákonodárci většinou moc ohledy na blaho svého národa neberou.

Pokud jde o totalitní stereotypy, naprosto ukázkovým státem je Turkmenistán. Místní diktátoři si nechají stavět monumentální sochy sebe samých, přejmenovávají měsíce v roce dle jmen svých příbuzných, či nutí zemi podřídit se svému vkusu. Současný vládce Gurbanguly Berdymukhamedov se třeba nerad dívá na černá auta. Bílou má mnohem raději.

Nejprve tak zakázal v roce 2015 import černých aut a koncem loňského roku pak „povolil“ vládním úředníkům vlastnit pouze bílé vozy. Zdá se však, že jeho boj proti černé barvě dosud nepřinesl kýžený výsledek, a proto nyní vešel v platnost nový zákon nařizující majitelům černých vozů nechat své vozy přebarvit na bílou nebo stříbrnou barvu.

V opačném případě hrozí odtah a pokuta. Druhotným následkem nového nařízení je zvýšení ceny lakování, která nyní začíná na hranici 1 000 dolarů. Průměrný plat občana Turkmenistánu je přitom zhruba 350 dolarů měsíčně. Nový zákon tak pro mnohé znamená finanční problémy. Jenže pan prezident má bílou rád a věří, že přináší štěstí.

Buďme rádi, že se v Česku pokusy o zavedení prezidentské autokracie zatím nesetkaly s úspěchem. V opačném případě bychom se mohli dočkat třeba nové povinné výbavy v podobě Becherovky. Jedna lahev na každou osobu cestující ve voze.

5.1.2018 6:00| autor: Martin Kusyn | zdroj: https://qz.com/1170365/turkmenistans-president-banned-black-cars-reportedly-because-he-prefers-white/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist