Tuning party Hradec Králové: reportáž a velká fotogalerie (přes 150 fotek!)

Jízda v protisměru, agresivní kličkování mezi chodci, ale hlavně spousta krásných aut a ještě krásnějších holek – taková byla jedna z největších tuningových akcí v Česku.

Na místo se sjeli tuneři z celé České Republiky, z Polska a dokonce až z Německa. Viděli jsme zde vše, co má správná tuning párty mít – vytuněná auta, krásné ženy, sprinty, soutěže i opečené klobásky.

Do Hradce jsme vyrazili velmi brzy ráno a už v Praze bylo vidět, že akce není jen lokálním srazem, někteří „závodníci“ se rozhodli závodit už na cestě na místo konání – královehradecké letiště. Na místě již bylo nepřeberné množství aut, lidí, stánků a dokonce několik pouťových atrakcí. Nelenili jsme proto a vyrazili fotit. Bylo pro mě potěšujícím zjištěním, že narazit na pořádný „tuzing“ chtělo velmi pečlivé hledání. Je vidět, že vkus a rozum účastníků má zlepšující se tendenci. U stánku Matador, kde jsme parkovali, se v průběhu dne nashromáždilo úctyhodné množství skutečně vypečených aut, která posléze soutěžila v tuning cupu. S nejzajímavějšími z nich jsme se domluvili, jejich vozy budete nacházet na vašich oblíbených stránkách v průběhu dalších dní. Velmi mne potěšilo, že jde o vesměs příjemné lidi, kteří vám na požádání otevřou kapotu a vyprávějí o svých úpravách či plánech do budoucna.

Organizátoři byli skutečně všude a všemožně se snažili udržet pořádek. Při takové koncentraci lidí a aut šlo o heroický výkon. Někteří účastníci byli naprosto neukáznění. Koridory mezi parkovišti se dokázaly dost často zaplnit lidmi a někteří chytráci se rozhodli používat skřípání kol a plyn místo klaksonu či pomalé jízdy. Viděl jsem dokonce jisté umělce projíždět vysokou rychlostí v protisměru na jednom z kruhových objezdů – skutečně zavrženíhodné chování. Hodně účastníků se také v přeplněných komunikacích rozhodlo používat zvláštní metodu transportu. Zastavit se (a tím zdržet všechny za sebou,) protočit kola a s obrovským rachotem a pískotem pneumatik vyrazit kupředu. Vyrazit co nejrychleji mezi chodce a pak rychle zabrzdit.

Byl jsem také svědkem jednoho velmi nepříjemného incidentu. Jeden z polských účastníků stál v řadě aut, které směřovala na plachtu tuning cupu. Zjevně opilý divák se mu neustále snažil lézt do auta a jeho slovní útoky měly kadenci kulometu. Nebohý tuner se nejdříve snažil celou situaci vyřešit s klidem, neoblomný opilec se však nehodlal vzdát. Bylo jen otázkou času, než Polák vystoupil z auta a vysvětlil vše troublemakerovi ručně. Nešlo o žádnou bitku, ale jen pořádné chytnutí za límec a zatřesení. Vzhledem k tomu, že byl o hlavu menší než opilec, si opravdu získal mé sympatie.

Sobotní den byl několikrát narušen deštěm, bohužel v tu nejnevhodnější chvíli – zrovna při vyhlašování Miss Tuning a Miss Autoweb. Ale konkrétně u Miss se dav nenechal odradit několika kapkami deště a vítězným slečnám ukázal tu správnou podporu. Dámy byly skutečně fajn, v hlasování jste vybrali velmi dobře. Krátký rozhovor s oběma vítězkami naleznete na našich stránkách během několika dalších dní.

I sprinty byly velmi zajímavé, auta se řadila podle výkonu, neviděli jsme tedy Ferrari bojovat se Škodou 120. Škoda bojovala se Škodou, Ferrari s Chevroletem Corvette, dieselový Volkswagen s dieselovou Octavií a tak dále. Profesionální časomíra dávala sprintům tu správnou šťávu, starty aut následovalo čekání na časy, které se objevovaly ihned po dojetí na velké ceduli. To, co jsem na tuning párty viděl, mě opravdu potěšilo. Určitá část lidí bude vždy dělat problémy, ale většina se chovala skvěle, s respektem k ostatním tunerům a i pěším účastníkům. Doufejme, že do budoucna bude těch grázlíků už jenom ubývat.

Richard Herbich, autoweb.cz

25.6.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist