Trh s ojetinami: Největším problémem současnosti je příliv nekvalitních a přestárlých aut

Současná situace na trhu s ojetými auty? Za německými hranicemi velmi často čekají ojetiny dovezené z východu.

Kupujete ojeté auto a chcete se vyhnout riziku auta ze zahraničí? Potom pečlivě vybírejte, aktuálním fenoménem trhu s jetými vozy je příliv nekvalitních a přestárlých ojetin na konci životnosti z dovozu. S tímto problémem se podle našeho největšího tuzemského autobazaru potýkají všechny trhy střední Evropy.

Největším problémem současného trhu ojetých automobilů je podle AAA AUTO zvyšující se příliv nekvalitních a přestárlých ojetin na konci životnosti z dovozu. S tímto problémem se potýkají všechny trhy střední Evropy. Jako důkaz o „nezdravém“ toku aut na trhu přes hranice k nám uvádí generální ředitelka skupiny AAA AUTO Karolína Topolová skutečnost související s výhodností exportu.

„Lidé přestali brát vážně varování o stočených tachometrech, padělaných rocích výroby nebo vozech po haváriích a uvěřili legendám o výhodných cenách a kvalitě,“ upozorňuje Karolína Topolová. „Je to alarmující trend, který vede k dalšímu zhoršování kvality vozového parku v České republice i jinde. Řadě lidí vytáhne z peněženek spoustu peněz na nečekané opravy. Je jasné, že ve chvíli kdy my sami na západoevropské trhy exportujeme 6000 vozů ročně, nemůže se dovoz opačným směrem vyplatit.“

Podle aktuálních průzkumů a analýz je na západoevropských trzích už značnou dobu nedostatek kvalitních ojetin, způsobený velmi slabými prodeji nových vozů během vleklé ekonomické krize v letech 2008 – 2013. Má to jasnou logiku, když se před lety neprodávala nová auta, nemohou být s odstupem několika let na trhu jako ojetá. Poptávka roste, například německé prodejní servery typu Mobile.de avizují enormní zvýšení průměrných cen ojetin, které jen v srpnu meziročně vzrostly o 5 procent, a pak je evidentní, že v době vysoké poptávky na německém trhu nelze očekávat, že kvalitní vozy budou „unikat“ přes hranice směrem k nám.

Podle našich zpráv jde velmi často – v případě aut dovezených z Německa – o automobily, které byly k našim západním sousedům dovezeny ze zemí bývalého východního bloku. Opatrnost je tedy na místě – pokud hledáte vhodnou ojetinu po pečlivém německém důchodci, mohlo by se stát, že se vám do ruky dostane aut, které prožilo většinu svého času na kostrbatých silnicích mezi Štětínem a Krakovem.

24.9.2015 10:59| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist