Trh ojetin nabídl v lednu luxusnější automobily

V lednu 2017 znatelně klesl počet nabízených ojetých vozů na českém trhu, a to o 8 000 automobilů, což se částečně projevilo i na jejich ceně, která v tomto období činila v průměru 207 007 korun. Tyto výsledky vyplynuly z pravidelné analýzy společnosti AAA AUTO, která trh s ojetými automobily kontinuálně sleduje a provádí jeho hodnocení.

„Lednové statistiky s sebou přinášejí výrazné změny zejména v počtu nabízených ojetin na trhu. Zákazníci se finančně vzpamatovávají z vánočních svátků a pozvolna se připravují na dovolené v novém roce, proto není v oběhu tolik vozů,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Celkem bylo inzerováno 62 000 ojetých vozů, což je až o 8000 méně než v předchozím měsíci. Statistika mapuje celkový počet ojetin nabízených na trhu jak autobazary, tak živnostníky z oboru prodeje ojetin, ale také firmami a soukromými osobami bez návaznosti na obchod s ojetými automobily (soukromá inzerce).

Nejvíce ojetin bylo již tradičně na prodej v Praze (18 457), nejméně taktéž tradičně v Karlovarském kraji (1488). Co se průměrného počtu najetých kilometrů týká, nabídka se příliš nezměnila (155 259 km) a klesla pouze o dva tisíce kilometrů. Průměrné stáří automobilů v nabídce vzrostlo na 9,7 roku.


Počátek nového roku přinesl i změny v žebříčku deseti nejčastěji inzerovaných ojetých vozidel na českém trhu. „Překvapením se pro nás stalo umístění Audi A4 v rámci první desítky, která si tímto polepšila o tři příčky. Takovéto proměny žebříčku příliš často nezaznamenáváme. Může to částečně souviset s poptávkou po kvalitnějších a bezpečnějších vozech, jejichž mírný nárůst jsme evidovali již v listopadu loňského roku,“ vysvětlila Karolína Topolová.

První čtyři pozice stále drží vozy Škoda Octavia, Škoda Fabia, Volkswagen Passat a Volkswagen Golf. Do první pětky se však v tomto měsíci probojovala Škoda Superb. O jedno místo si pohoršil Ford Focus, naopak o jednu příčku si polepšily automobily BMW řady 3 a Renault Megane.

Nejinzerovanější ojeté vozy na českém trhu v lednu 2017
1.Škoda Octavia
2.Škoda Fabia
3.Volkswagen Passat
4.Volkswagen Golf
5.Škoda Superb
6.Ford Focus
7.BMW 3
8.Ford Mondeo
9.Renault Megane
10.Audi A4

8.2.2017 3:30| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist