trestne-body-a-pokuty-za-nepripoutani-se-352x198.jpg

Trestné body a pokuty za nepřipoutání se

poradna

Rozebereme si všechny možnosti. Může například řidič dostat body za nepřipoutaného spolujezdce?

Diskuze

6 komentářů

  Koudelka

  Ano, řidič zodpovídá za bezpečnost přepravovaných osob, což podle mého názoru spočívá v tom, že na místě, kde přepravovaná osoba sedí, je k dispozici bezpečnostní pás, který má být vzhledem ke konstrukci, typu a technickém schválení vozidla na tomto konkrétním místě k dispozici a navíc vyzve řidič přepravovanou osobu k tomu, aby se tímto pásem také připoutala. V tomto případě řidič udělal vše pro to, aby zajistil její bezpečnost. Pokud však toto přepravovaná osoba odmítne, tak si myslím nelze postihovat řidiče za to, že porušil ustanovení o nezajištění její bezpečnosti. Podmínkou však by mělo být i to, že přepravovaná osoba potvrdí řidičovu výpověď při kontrole. Většinou tomu tak bývá, přepravovaná osoba tak vezme vinu na sebe a tudíž řidič se ničeho nedopustil, samozřejmě pokud je on sám připoután.

  pandan

  Souhlasím. Myslím, že by měl spíše spolujezdec prokázat, že mu připotání nebylo umožněno, např. vlivem špatného technického stavu upínacího zařízení pásů. Vždyť povinnost se připoutat platí snad už i v autobusech s bezpečnostními pásy. Pouze v případě nepřipoutání dítěte by měl nést odpovědnost řidič. Má totiž možnost nejet, než se dítě připoutá nebo bude připoutáno. Ale i to je asi jednoznačné jen, je-li jedinou dospělou osobou v autě.

  endy02

  A vtom je ten zakopanej pes protože ta postižitelná osoba jak je u nás dobrým zvykem bude říkat no to mně nikdo neřek kdyby mi to řidič řek tak jsem se určitě připoutal a je to tvrzení proti tvrzení a řidič je zase za vola joko vždycky to samé je s chodcema kteří si vesele choděj na červenou to samé je s ciklistama kteří si jezdí klidně tři vedle sebe atd a řidič ten jenom platí pokuty a doplnuje prázdnou státní kasu protože když mi jako řidičovi dá policista pokutu za nerosvícené světla tak je to jenom buzerace a nic jiného.

  endy02

  Podle mně je to strašná hovadina aby byl řidič trestanej za to že je někdo v autě nepřipoutanej pochopím že když vezu malé dítě a nepřipoutám ho tak je to naprosto trestuhodná věc aza to bych měl být oprvdu potrestanej tam nějáké výmluvy já jsem na to zapomněl tak to je prostě neomluvitelné,ale abych byl zodpovědný za to že se dospělá osoba v autě a to hlavně na zadním sedadle nepřipoutá respektivě připoutá ale během jízdy odpoutá tak já jako řidič mám sledovat silniční provoz a né jestli je někdo připoutanej a mělo by to tedy fungovat tak že jako řidič musím upozornit spolujezc na povinst se připoutat a když se nepřipoutají at si nesou odpovědnost sami.

  Zdeněk

  Zákon mluví jasně. Řidič je odpovědný za bezpečnost přepravované osoby. Pokud se osoba nepřipoutá, tak ji má řidič vysadit a nebo nemá vůbec startovat motor, dokud se nepřipoutá. Řidič se nemůže zbavit odpovědnosti za bezpečnost přepravované osoby, v zákoně je to jasně vyjádřeno!!!

  honza

  Velmi správně.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist