toyota-prius-se-ve-frankfurtu-pripoji-do-zasuvky.jpg

Toyota Prius se ve Frankfurtu připojí do zásuvky

Autosalon Frankfurt

Dlouho očekávaný Prius Plug-in Hybrid má díky možnosti dobít přes noc baterie spotřebu 2,2 l/100 km a emise 49 g/km podle evropského měřicího cyklu.

Diskuze

12 komentářů

    Boda

    Ano, výroba elektriky produkuje splodiny. Těžba, výroba a doprava benzínu/nafty také, nehledě na produkci splodin vzniknuvších provozováním čerpacích stanic. A tyto spodiny nikdo nikdy nezapočítává do produkce splodin automobilů. Je tedy logické, že tam nikdo nebude započítávat ani ty splodiny při výrobě elektrické energie.

    brepta

    pojem chemicka a mechanicka energie mne pobavil 🙂 pri chemicke reakci se uvolnuje tepelna energie, ktera ve finale pri roztaznosti vzduchu nasateho ve valci vlivem teploty hybe pisty a meni ji na kinetickou energii… nikoli mechanickou… no nic… asi by clovek chtel moc, kdyby pozadoval spravne nazvoslovi od odborneho webu 🙂

    Martin Plaštiak - autor

    Vás možná pojmy chemická a mechanická energie baví, nicméně v odborných kruzích by se nad nimi sotva někdo pozastavil.

    Skromnost by mi nedovolila označit se za víc než nedostudovaného pisálka, nicméně jisté znalosti termomechaniky mám a věřte mi, že spalovací motor mění chemickou energii paliva (energii ukrytou ve vazbách mezi atomy) v energii mechanickou (v mechanickou práci – záleží kde sledujete výstup). Mimochodem, ač je to k nevíře, kinetická energie je jednou z forem energie mechanické.

    A promiňte, ale tvrdit, že píst tlačí dolů jen zahřátý vzduch, je hloupost. Tlakové poměry ve válci ovlivňují velkou měrou vznikající produkty hoření směsi paliva se vzduchem, přičemž se motor samozřejmě snaží co nejlépe zužitkovat také tepelnou energii uvolněnou při reakci.

    Na závěr citace z české wikipedie (podobné věty najdete všude možně):
    \“Spalovací motor je mechanický tepelný stroj, který vnitřním nebo vnějším spálením paliva přeměňuje jeho chemickou energii na energii tepelnou a na mechanickou energii působením na píst, lopatky turbíny, nebo s využitím reakční síly.\“

    Martin Plaštiak

    Martin Plaštiak - autor

    Takže vy se domníváte, že elektřinu – \“natankovanou\“ do auta šňůrou ze zásuvky a vyrobenou například v tepelné elektrárně – můžeme v celém procesu zanedbat? To by znamenalo, že když auto jede na elektřinu, jede podle vás vlastně zadarmo a zcela ekologicky?

    Spotřeba aut má být jakýmsi snadno uchopitelným měřítkem provozních nákladů, proto vznikly normy na její měření. U plug-in hybridu však dosavadní metodika pokulhává – a není zcela vinou zákonodárců, že to nepředvídali, příslušná evropská norma prostě morálně zastarala. Když jede auto na elektřinu, také zatěžuje životní prostředí a žere peníze – jako když jede na benzín. Jen to možná dělá šetrněji, to neumím posoudit.

    Metodika měření spotřeby by se měla změnit. Nevím jak, pojďme se o tom bavit. Každopádně by nemělo docházet k takovým absurditám, že přidáním jedné šňůry k úplně obyčejnému Priusu klesnou jeho emise na polovinu.

    Boda

    A Vy máte pocit, že je správné zanedbat emise při těžbě a výrobě benzínu?

    Souhlasím, že metodika není dokonalá, a rozhodně si nemyslím, že se emise elektráren mají ignorovat. Ale nebylo by fér zahrnout emise celého životního cyklu v případě elektromobilů, zatímco u spalovacích motorů zahrnout pouze poslední článek.

    Co zahrnovat je otázka k diskuzi, ale asi ne naší ;-))

    Martin Plaštiak - autor

    Diskutovat můžeme, nikdy nevíte, kdy se dobereme zajímavého výsledku…

    Co se týče měření emisí – tedy jakéhosi zjednodušeného měřítka dopadů provozu na životní prostředí – jistě máte pravdu. Ale spíš bych řekl, že už současná metodika a celý pohled na věc jsou špatné, přimlouval bych se za komplexnější výpočet, zohledňující energetickou náročnost výroby stejně jako provozu. Pak by se otevřel prostor pro férové hodnocení nějakého ekvivalentu \“emisí\“ u elektromobilu.

    Co se však týče spotřeby, tam nevidím problém. Údaj má být relevantní informací spotřebiteli, slouží ke stanovení hrubého odhadu provozních nákladů a zde současná metodika konkrétně v případě plug-in hybridů hrubě selhává (s elektromobily si neví rady vůbec), protože elektřinu musí provozovatel zaplatit, ačkoli při nákupu auta se dozvěděl pouze \“žere 2,2 l benzínu na 100 km\“.

    To je přirozeně nesmysl jak v případě, že auto jezdí bez dobíjení nebo na větší vzdálenosti (pak bude žrát jako normální Prius, nikoli 2,2 l/100 km), tak v případě, kdy absolvuje například celý den ve městě pouze na elektřinu (nebude žrát \“nic\“, přestože náklady na elektřinu budou zjevně nenulové).

    Zkrátka evropská metodika měření spotřeby u plug-in hybridů nefunguje, protože výsledky podle ní získané nemají téměř žádnou vypovídací hodnotu, ať už pro uživatele, nebo pro ekology.

    Jak mohou situaci řešit ti druzí jsem psal, s koncovým uživatlem je to těžší. Pokud však budou auta skutečně čerpat energii k pohybu z několika zdrojů výrazně odlišných vlastností (to plug-in hybridy dělají, na rozdíl třeba od aut na benzín/LPG), bude zřejmě třeba nahradit jedinou kombinovanou spotřebu několika čísly. Jejich získání přitom nebude snadné, protože třeba Prius nejezdí na elektřinu nijak zvlášť ochotně…

    brepta

    beru zpet, mate pravdu… viz

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Druhy_energie

    Martin Plaštiak - autor

    Ehm, to zohledňování dopadů výroby a provozu se týká i samotného auta, nejen paliv, aby nedošlo k nedorozumění.

    Druhý a poslední odstavec si tak trochu odporují. Chtěl jsem jen říct, že nevidím problém v tom udávat i spotřebu elektřiny – ta se totiž rovněž podepíše na rozpočtu provozovatele. Problém je jak tuto spotřebu měřit a jednoduše sdělit zákazníkovi, případně jak se vyrovnat s velmi rozdílným chováním auta při provozu s využitím různých zdrojů energie.

    Boda

    Tak v tomto se maximálně shodnem. Není fér říkat 2.2 l/100 km, když to ve skutečností je 2.2 l/100 km + XX kW (nebo něčeho jiného v budoucnu, třeba XX l vodiku). A upřímně mne rozčiluje, že se málokdy dozvím údaj o spotřebě elektriky. Maximálně se dozvím, že dobíjení trvá 3 hodiny…

    S emisemi je ale potíž, když započítám emise elektrárny do koncového spotřebiče, budu pak vykazovat nulové emise té elektrárny (aby to v součtu nedalo dvojnásobek?)
    Ale aby nedošlo k nedorozumění, nejde mi jen o zprofanované CO2, ale především karcinogenní jedy o kterých nikdo nemluví a u kterých jsem rád, že se díky elektromobilům dostanou z center měst.

    Martin Plaštiak - autor

    Já bych to dvojí započítávání jako problém neviděl. Pokud někdo chce vědět, kolik CO2 uvolňujeme, pak by samozřejmě mel přesně ten problém, o kterém mluvíte, jenže podobné kalkulace dělají obvykle odborníci, kteří si s potížemi poradí.
    Naproti tomu spotřebitel potřebuje jednoduchá, srozumitelná data o svém autě a elektrárna ho podle mého nezajímá. Stejně tak zákonodárce, který chce zdanit auto coby ekologickou zátěž, potřebuje vědět především kolik CO2 (jako zástupce celé třídy nebezpečných zplodin) vzniklo v souvislosti s výrobou a provozem příslušného vozu.

    Co se nebezpečných plynů týče, není o čem diskutovat, CO2 je jeden z těch \“lepších\“. Na druhou stranu koncentrace škodlivin ve výfukových plynech řeší – nezbývá mi než věřit že dobře – normy Euro 1-6. Diskuse kolem CO2 se narodila v souvislosti s globálním oteplováním a oxid uhličitý tu slouží jako reprezentant (vybraný vzhledem k okolnostem nejspíš správně) všeho špatného co z výfuku vychází.

    Mimochodem souvislost s globálním oteplováním dává další zajímavý argument pro zavedení ekvivalentu emisí pro auta na elektřinu, potažmo zcela nové metodiky měření: Gramáž CO2 ve výfukových plynech zkoumáme kvůli globálnímu oteplování, nikoli kvůli lokálnímu znečištění, měli bychom tedy počítat veškerý oxid, který vznikne při výrobě auta, při jeho provozu i při výrobě a distribuci paliv nebo náhradních dílů. Tím nechci říct, že musíme počítat každý gram. Nepotřebujeme znát přesná čísla, potřebujeme pouze orientační odhad, který nám umožní srovnávat auta mezi sebou – podobným způsobem, jako jsme donedávna mohli předběžně porovnat provozní náklady pomocí udávané spotřeby (což nám pokazil třeba právě Prius Plug-in Hybrid).

    Doufám, že tentokrát jsem se vyvaroval hloupých chyb…

    Boda

    Rozhodně jsem žádné chyby nenašel 😉 A ani k tomu nemám co dodat, snad jen, že ty \“celkové emise\“ od výroby po likvidaci bych rád znal už teď i u svého benzínového auta, ne jen u hybridů a elektromotorů…

    Mimochodem, plodná diskuze, vypadá to že náš názor není příliš odlišný, ač se mi zpočátku zdál opak 🙂

    Martin Plaštiak

    Jakoukoli rozumnou metodiku, schopnou odhadnout vliv výroby a provozu auta na životní prostředí, by samozřejmě mělo být možné použít i na konvenční auta včetně těch starších.

    Diskuze jistě byla plodná, vlastně jsem si ujasnil pár věcí, o kterých bych jinak tolik nepřemýšlel.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist