Toyota Prius Plug-In (2013)

Prius dostal větší akumulátor a co víc, můžete si ho teď doma strčit do zásuvky. Změnila se tak podstata tradičního hybridu?

  • Dynamika 6

  • Chování na silnici 6

  • Provozní náklady 8

  • Praktičnost 6

  • X-Factor 0.2

  • Celkové hodnocení 5.2

RADOSTI
Nízká spotřeba ve městě

STAROSTI
Cena; dojezd v elektrickém režimu je omezený; ovladatelnost; ergonomie

Poskakuji po bruselských ulicích, navigace mi dává stále stejné příkazy a nebere na vědomí, že chci jet jinudy. V akumulátoru už není ani miliwatthodina šťávy, ale to naštěstí nevadí, protože je tady ještě spalovací motor.

Toyota nás do Bruselu pozvala na prezentaci nového modelu Prius Plug-In, který se od obyčejného Priusu nijak zásadně neliší. Tedy, aspoň ne na první pohled. Rozdíl je v tom, že ho můžete zapojit do 220V zásuvky a za necelé čtyři hodiny máte připravený dojezd na elektřinu v délce asi 20 až 25 km v městském provozu. A také se liší cenou, ta základní je stanovena na 899 900 korun.

Dalo by se prohlásit, že tím je veškerý test hotový, protože to zásadní bylo řečeno, ale tak jednoduché to nebude. Doba se posunula a je tady konkurence, která nabízí auta, která také zapojíte do elektrické sítě. Ale ta ještě nejsou na takové technologické úrovni, abyste s nimi mohli jet bez obav, že nečekaně přijdete o veškerou „zásobu“ elektřiny. A pak tu máme Opel Ampera na podobném principu, benzínový motor spojený s elektromotorem. Právě s tím jsem s odstupem několika dnů jezdil a mám přímé srovnání. Na velký test Ampery si zatím počkejte, vyjde na Autowebu zvlášť, nicméně porovnání se nelze ubránit. I když, Prius je hybrid, teď s možností přímého dobíjení ze zásuvky, kdežto Ampera má sice také spalovací motor, ale ten nepohání kola, ale pouze dobíjí akumulátory. Opel bych tedy považoval spíše za promyšlenou verzi elektromobilu než hybrid v zažitém slova smyslu.Toyota Prius Plug-In je tedy prostě obyčejný Prius. Nastoupíte, přivítá vás podle mého názoru ne právě elegantní a nepříliš ergonomický interiér, zmáčknete tlačítko, nic se neozve, zařadíte na zvláštním voliči převodovky D a jedete. Můžete si zapnout buď plně elektrický režim a auto pak až do 90 % stlačení plynového pedálu jede jen na elektřinu. Nebo můžete všechno nechat v režimu normálním. Lze si vybrat, což dává smysl. Například, pokud jedete do práce po dálnici, kde není elektřina efektivní, necháte pracovat spalovací motor. A když vjedete do města, zapnete elektrický režim a těch deset patnáct kilometrů v klidu doskáčete v kolonách do práce na elektřinu.

Je fakt, že člověk nemusí být právě řidičem, aby měl hybrid rád, rozhodně je příjemnější stát v městské zácpě za Priusem než za stoletou Avií a, navzdory obecným tvrzením o značném „karbonovém otisku“ Priusu, je jeho přínos pro lokální životní prostředí určitě značný – auto nehlučí a nepáchne.

DOPORUČUJEME: Srovnání koncepcí – downsizing, hybridy a ti normální

Stát za Priusem není za trest ani na semaforu. Díky sdruženému výkonu 136 koní nabere hybridní Toyota rychlost velmi přesvědčivě a nemá problém jí udržovat ani v dálničním stoupání, i když pak nejede za dva až tři litry benzínu…

Teď jsme ale ve městě, na víc než 60 km/h se prakticky nedostaneme a musím říci, že i když mi Prius osobně jako takový příliš „nechutná“, přiznávám, že prostě funguje jako obyčejné auto do města s nízkou spotřebou, automatickou převodovkou, rádiem a klimatizací. Není to elektromobil, ve kterém mám neustálý strach z toho, že mi dojde šťáva – tady, když se vybije baterka, prostě naskočí spalovací motor a jedete dál.Mám čas si všímat běžných nedostatků, jako je špatná ergonomie, nelíbivé plasty, ne právě pohodlné sedačky nebo chaotický centrální dotykový displej. Ale když na něm vidím průměrnou spotřebu 0,7 l/100 km, musím se smát a nad nějakými plasty mávnout rukou. Co se provozních nákladů na palivo týče, tohle auto bude mít jen sotva konkurenci, zejména ve městě. Ale jen pro připomenutí, nákup auta není jenom o spotřebě paliva

Ohledně jízdních vlastností vás odkážu na některý z předchozích testů Priusu, protože tady se nezměnilo vlastně nic. Ale zase, je to prioritně městské auto? Pak neřešme chování na limitu ve vysokých rychlostech v zatáčkách, a asi ani nemá smysl řešit ovladatelnost. Je pravda, že profil testovací tratě vůbec nevybízel ke zjišťování limitů přilnavosti, v tom městském a příměstském režimu dobíjecí Prius funguje a pokud to máte do práce třeba 20 km, mohli byste své náklady na dopravu do zaměstnání skutečně dramaticky snížit.

Závěr? Vlastně dvojí. Mou vlastní optikou nemá Prius Plug-In smysl, pokud nebydlíte dvacet kilometrů od zaměstnání. Jízdně, a vlastně po všech stránkách stavím na vyšší umístění třeba Volkswagen Golf. Mým pohledem jezdí lépe, lépe vypadá a stojí o stovky tisíc míň, čímž se při provozu vykompenzuje vyšší spotřeba.

Nicméně umím si představit, že v zemích, kde legislativa umožňuje provozovatelům aut tohoto typu třeba vjezd do center měst bez poplatků, odpočty na daních, státní dotace a kde je připravena infrastruktura dobíjecích stanic a parkovacích míst s přípojkou na 220 V, může, respektive musí dávat Prius Plug-In smysl. Dokud ovšem nenastane taková situace u nás, koupil bych si při hledání úsporného městského hatchbacku, vzhledem k pořizovací ceně, jiné auto.

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukceřadový čtyřválec + synchronní elektromotor s permanentním magnetem
Palivobenzín
RozvodDOHC
Plněníatmosférické sání
Uloženívpředu napříč
Zdvihový objem (cm3)1798
Převodovkabezestupňová CVT
Poháněná kolapřední
Podvozek
Vpředuvzpěry MacPherson
Vzaduvlečená ramena, zkrutná příčka
Pneumatiky vpředu195/65 R15
Pneumatiky vzadu195/65 R15
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)100 / 136 v (neudává se)
Točivý moment (Nm)142 v 4400 ot./min. pro spalovací motor, 207 Nm pro elektromotor
0-100 km/h (s)11,4
Nejvyšší rychlost (km/h)180
Spotřeba paliva (l/100 km)2,1 l/100 km
Objem nádrže (l)45
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)4480
Šířka (mm)1745
Výška (mm)1490
Rozvor náprav (mm)2700
Celková hmotnost (kg)1840
Zavazadlový prostor (l)443
Ceny
Základní cena modelu589 900 Kč (Prius)
Základní cena test. verze899 900 Kč (Prius Plug-In)
12.9.2012 6:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist