Toyota letos prodá méně aut, než předpokládala

Toyota snížila odhady letošních prodejů o 700 000 vozů.

Zástupci automobilky Toyota se již několikrát vyjádřili, že v letošním roce se jim nepodaří prodat více než 10 000 000 vozů. První odhady sice uváděly číslo 10,4 milionu prodaných vozů pro všechny značky, které spravuje Toyota, ale podle poslední zpráv bylo vedení nuceno své odhady snížit na 9,7 milionu aut.

Důvodem byl prudký růst cen paliv v USA, rostoucí tlak ze strany ekologů a také jiné preference zákazníků. Jen v USA letos Toyota prodá o přibližně 300 000 vozů méně (uvádí maximální odhad 2,7 milionu aut).

Prezident automobilky Katsuaki Watanabe uvedl, že Toyota se v současnosti přeorientovává na ekologicky šetrnější automobily s nižší spotřebou. Zároveň chce značku více prosadit na rozvíjejících se trzích, jako je Rusko, Čína, Indie nebo Brazílie. Trh v Evropě, USA a Japonsku je prý již dostatečně nasycen a spíše se očekává stagnace, naproti tomu nové trhy představují velký potenciál pro každoroční růst v řádu desítek procent.

Spolu s propady prodejů Toyota oznámila snížení počtu pracovníků na linkách montujících velká SUV a pick-upy pro americký trh.

I přesto si Toyota stojí lépe než „Velká trojka“ amerických výrobců Chrysler, GM a Ford. Jejich prodeje se propadají ve statisících a podle analytiků japonské automobilky začínají být jejich problémy patrné i na výsledcích Toyoty na tamějším trhu.

autoweb.cz

29.8.2008 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist