Toyota IQ: malý chytrák

Vynalézavý koncept miniauta se mění v sériovou realitu.

Loni ve Frankfurtu se nám zdál koncept Toyota IQ příliš… koncepční, než aby mohl být opravdu míněn jako předstupeň k sériovému modelu. Toyota se ale nebojí myslet jinak a v Ženevě vystavuje IQ znovu – tentokrát už v produkční verzi!

Cože je na ní tak pozoruhodného, ptáte se? Toyota IQ měří na délku pouhopouhých 2980 mm a přitom má rozvor rovné dva metry! V praxi to znamená, že se do ní vejdou buď tři dospělí a něco málo nákladu, nebo dokonce čtyři lidé. (Pro srovnání, Škoda Octavia, která patří na pomezí nižší střední a střední třídy, je 4572 mm dlouhá při rozvoru 2578 mm).

Něco takového by samozřejmě nebylo možné bez mnoha chytrých nápadů a dosud nepoužitých řešení. Palivová nádrž je „placatá“ – na výšku měří jen 12 centimetrů – a uložená pod podlahou. Spolujezdec sedí dál vpředu než řidič, takže za ním zůstává dost místa pro další plnohodnotné sedadlo. Díky „zpřeházené“ konstrukci převodovky jsou poloosy před osou klikové hřídele, takže konstruktéři mohli natlačit kola do samých rohů karoserie. Dále tu máme miniaturní klimatizační jednotku nebo zrovna tak titěrnou ventilační soustavu.

Cestující by se přitom neměli mačkat: podle Toyoty je šířka interiéru v úrovni ramen srovnatelná s Aurisem. Zatím jsme se nedozvěděli, jakým motorem bude IQ poháněn. Představitelé firmy byli nicméně zcela konkrétní, pokud jde o emise CO2 (99 g/km) a netajili se ani tím, že IQ by měl v nárazovém testu Euro NCAP obstát s pěti hvězdičkami.

Automobilka uvede model IQ do prodeje ještě před koncem letošního roku. Prodat by chtěla 100 000 kusů ročně, což by při správně nastavené ceně neměl být problém.

autoweb.cz

4.3.2008 5:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist