Toyota i-Road nemá jednu důležitou věc – motor

13 fotografiíAutosalon Ženeva

Koncept i-Road by mohl být velmi zajímavý, kdyby dostal třeba vysokootáčkový čtyřválec ze superbiku Yamaha. Bohužel je to ale pomalý elektromobil.

Diskuze

8 komentářů

    pylot

    Dejte si facku. Zaprve motocyklove motory jsou vyvojove nekolik let za automobilovyma takze u nich nijak zvlast nizkou spotrebu necekejte (od 6 litru nahoru) a za druhe do neceho takhle vysokeho a sirokeho s minimalnimi moznostmi naklonu a s posezem jako na gauci kdy clovek absolutne nema moznost vnimat chovani stroje je litrovy motor se 180 konema naprosej nesmysl. Bylo by to tezko riditelny a hodne nebezpecny. Navic tohle asi necili na klientelu, ktera vyzaduje zrychleni na stovku do tri vterin a maximalni rychlost okolo 300km/h. Venujte se radsi autum, tomu rozumite.

    CharlieV

    Proč facku? On i čtyřvál z ERJEDNAPYČO se nechá naladit na míň koníků, navíc Yamaha neprodukuje jen R1, ale dělá i jiný motory, třeba 4válec 600ccm s 57kW nebo skůtrovej čtyřvál 395ccm s 25kW, což by mohl být pro takovýhle vozítko ideální motor. Facku si naopak dejte vy za to \“o několik let pozadu\“. Motocyklový motory jsou na tom úplně stejně jako aoutomobilové, spotřebu mají vysokou protože mají naprosto jiné výkonové parametry – je u nich důraz na vysoký výkon při nízké hmotnosti, navíc špičkové čtyřválce produkují standardní výkon okolo 180 koní (ona R1 v poslední generaci 182koní a 115.5 Nm), a to bez přeplňování, vychytávky jako měnitelná délka sání a elektronicky řízené klapky jsou zhusta standard. Mě to jako \“o několik let pozadu\“ nepřijde. Spíš mi to přijde, jako že nároky zákazníků jsou jiné a proto se vývoj těchhle motorů ubírá jinými cestami.

    pylot

    Proc R1? Protoze ji Dalibor vyslovne do clanku napsal a je to totalni pitchovina. S motorem z XJcka nevidim problem, ale to je uplne jina kategorie.
    A motocykovy motory jsou obecne dost pozadu. Vzdyt drtiva vetsina nema ani vahu vzduchu a smes si ridi jen velice omezene pomoci lambdy. Neco jako variabilni casovani nebo zdvih ventilu, nebo systemy napomahajici spalovani chudeho paliva to je u motorek uplna utopie. Jo nektery maji zvedaci trumpetky na sani ale to neni zrovna nejaka sofistikovana technologie. Spis to vidim tak na uroven privery vyfuku. Samozrejme jsou vyjimky jako VTEC u VFR ale to jsou ojedinely zalezitosti. I dneska je motocyklovej motor obycejna mechanika s klasickym rozvodem (mimo ducati), jednoduchym vstrikovanim a napevno nastavenou palivovou i zapalovaci mapou. Auta maji dneska vicebodove vstrikovani, nebo vstrikovani primo do valce, vetsina automobilek pouziva standardne variabilni zdvih ventilu, systemy pro spalovani chude smesi, senzor klepani, ktery ridi predstih atd… O preplnovani ani nemluvim…

    No je to zdá se o úhlu pohledu, to co vy považujete za výkřik techniky jsou dle mého zbytečný krámy navíc.

    Vezmeme to od turba – to je taková super věc náročná na provozní režimy, z průběhu otáček to udělá mrzáka, co dole nejede a nahoře taky ne, a že mají u benzínu turbomotory proti atmosférám spoustu jinejch \“výhod\“ se nemusíme bavit. U obřího dieselu s výkonem malé elektrárny je situace trochu jiná, ale obecně se turba používají, aby z nedochůdčete udělaly silnej motor.

    Pokud jde o vstřikování, tak benzín do válců se vstřikoval už za války (měly to kupříkladu Messerschmitty), takže o nějakém velkém vynálezu se mluvit nedá, taková Praga V3S se mohla pyšnit vícepalivovým motorem…

    Ony všechny ty common raily a jiné systémy jsou tu možná kvůli spotřebě, ale taky zhusta kvůli katalyzátoru a to je zase jen zbytečná zátěž navíc.

    Trumpetky v sání, elektricky ovládaný přívěry výfuku, přepínatelné palivové mapy, kontroly trakce, to všechno se osazuje v sérii. Naopak proměnlivé časování ventilů (vámi zmiňovaný VTEC) se příliš neujal – složitost systému nepřináší odpovídající zisk. Naopak motorky mají rozvod řetězem (až na Ducati), když to nedávno folksvágn zkoušel, nedopadlo to nijak dobře, takže auta zůstávají u zhovadilého řemenu, který se musí měnit (řetěz je zhusta bezúdržbovej).

    Váhu vzduchu má i moje vrána z roku 2001, ta naopak nemá lambdu (na co taky?). Stejně tak nechápu, proč by měla motorka spalovat chudou směs. Já potřebuju aby spalovala takovou směs, jaká vyhovuje motoru a poskytuje v tom kterém provozním režimu maximum výkonu za rozumné spotřeby.
    Takže ono to nebude ani tak o zastaralosti, jako spíše o jiných prioritách při vývoji. Asi jako kdybych vyčítal Vartsile, že ty jejich krámy nemají katalyzátor.

    pylot

    Tak ve chvili kdy jste se dostal k tomu ze vstrikovani paliva do valcu a spalovani chude smesi je zbytecnost a turbo neznamena pokrok tak jsem pochopil ze se s vama nemam o cem bavit.

    CharlieV

    O vstřikování paliva do válců sem psal že to měly motory už za války, ne že je to zbytečnost.

    Ale prosím ozřejměte mi, v čem dle vás spočívá přínos turba (jeho princip tu je s námi taky už delší řádku let) krom toho, že nám umožňuje z objemově malého motoru \“vymáčknout\“ výkon odpovídající jednotce o řádově větších objemech.

    Přínos spalování chudé směsi mi rovněž není jasný, protože pokud si pamatuji teorii dobře, je záhodno spalovat směs relativně se blížící ideálnímu směšovacímu poměru.

    pylot

    Turbo umoznuje pouzivat male jednotky a dostat z nich vysoky vykon, presne jak pisete. Vyhodou je, ze motory maji pri malem zatizeni malou spotrebu a v pripade potreby jsou schopne dodat dostatek vykonu napriklad na predjeti. Dalsim benefitem je obrovska uspora hmotnosti. A ze nemaji silu v nizkych otackach? Pokud vim tak moderni turbomotory maji uz od nejakych 1500 otacek velmi vysoky tocivy moment. A co se tyce chude smesi k tomu napriklad slouzi zminovany VTEC, ktery diky lepsimu rozpraseni paliva umozni spalovat velmi chudou smes. Vysledkem by mela byt nizsi spotreba. Obecne se motory u aut ladi na mirne chudsi smes prave kvuli spotrebe a emisim. A neni prave to ze zname neco uz desitky let a do motorek se to stale nedostalo dukazem jejich zaostalosti oproti automobilum? Jasne dneska si ty palivovy mapy muzeme prepinat ale auto si spojite ladi smes presne jak potrebuje. To je prece o level jinde. Docela by me zajimalo co mate za motorku ze mate vahu vzduchu. Ja o zadne takove nevim, tak se treba poucim.

    CharlieV

    Nojo, jenže ty malé turbomotory pak při vyšším zatížení mají taky řádově větší spotřebu – tudíž jejich univerzálnost dostává na frak (spousta downsizovaných motorů s ultranízkými spotřebami v testech pak vykazuje spotřeby o litry vyšší). Ono je to hodně o preferencích toho kterého řidiče, bohužel normy nás dotlačily do situace, kdy si pořádný atmosférický motor prakticky namáte šanci koupit. Stejně bych mohl argumentovat, že dvouventilové motory, které dlouhou dobu používala Moto Guzzi, byly proti čtyřventilům zastaralé, jenže jejich majitelé oceňovali jejich příjemnější projev proti 4V.

    Co se týče těch palivových map, bavíme se o tom stejném? Já samozřejmě \“do hlavy\“ tomu kterému typu motorky nevidím, ale přijde mi, že tý elektroniky je tam až dost na to, aby to tupě rvalo pořád stejné množství benzínu. Koneckonců, ty čidla na sání, snímače natočení kliky, elektronicky ovládaný škrtící klapky, pohyblivá hrdla sání a další hejblata tam jen tak pro srandu nebudou (tuším že mají něco společného s průběhy výkonu a kroutícího momentu v celém průběhu otáček).

    Jo, moje vrána (SL1000 Falco) nemá váhu vzduchu, ten udělátor na náfuku je čidlo teploty. Tady sem se zmýlil.

    Já když bych chtěl psa bít, tak si zase můžu říct v čem ty automobilky dělají chybu, dkyž na motorce dokážou z litru a 50kg váhy dostat 180 koní a u auta to je stěží polovina a ještě to má krámů plnej předek. Jenže zase si říkám, že ti inženýři úplní blbci nebudou a ty součástky tam jen tak pro zábavu nedávaj. Stejně tak bych mohl říct, že osobní auta jsou proti kamionům hafo let pozadu, protože když si občas přečtu co všechno za systémy se standartně montují do tahačů, tak nějaká dvouzónová klimatizace se může jít stydět do kouta.

    Jste si jist, že věci které vy vydáváte za \“zastaralost\“ nejsou spíše než zastaralostí způsobeny rozdílnými nároky na ty agregáty?

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist