Toyota GT86 Shooting Brake není počítačovou fikcí!

Praktičtější verze ryze emotivního kupé může být tu a tam žádoucí, zejména pokud si zachová svou originalitu a nepodlehne tuctovosti nabubřelých kombi.

Ne, toto není virtuální fikce (ne)hmatatelná pouze ve světě jedniček a nul, jde o reálný vůz, na který si můžete (teoreticky, pokud se k němu dostanete) sáhnout. Ne produkční vůz, aby bylo jasno, ale skutečný ano a za jeho návrhem a vývojem je tým konstrukčních designérů ze společnosti Toyota Australia.

Ruční sestavení vozu však proběhlo v Japonsku pod dohledem globální divize sportovních vozů. Prototyp nebo chcete-li koncept Shooting Brake, odhalil v celosvětové premiéře Tetsuya Tada, hlavní konstruktér modelu Toyota GT86 a divizní manažer pro národní marketing ze společnosti Toyota Australia Brad Cramb uvedl, že neobvyklé označení „shooting brake“ odkazuje na podmanivý design tohoto čtyřmístnému kupé, které nabízí větší prostor pro hlavu a větší zavazadelník.

„Toyota GT86 se dokonale hodí ke ztvárnění konceptu, který rozvíjí jeho atraktivitu a dává mu větší všestrannost. Přitom však zachovává štíhlý a sportovní charakter kupé i ostré jízdní schopnosti a příkladnou odezvu,“ komentoval Brad Cramb a dodal: „Koncept Shooting Brake je elegantní alternativou pro páry vyznávající aktivní životní styl, nebo jako druhý vůz pro rodiny, které se chtějí odlišit. Automobil se stejně dobře hodí k víkendovým výletům i k jízdě na okruzích a představuje volbu rozumu i srdce.“

Tetsuya Tada uvedl, že podpořit tento projekt se rozhodl, když v listopadu 2014 během návštěvy v Austrálii spatřil hliněný model ztvárněný v měřítku 1:4. „Model mě natolik nadchl, že jsem pověřil výrobní mistry „takumi“, aby zpracovali prototyp a ručně vyrobili koncepční model Shooting Brake na základě návrhu z Austrálie,“ komentoval Tada a doplnil: „Koncepční model představuje plně funkční vůz schopný jízdy, který již prověřil své kvality na zkušebních okruzích Toyoty. Příjemně vyvážené a přímé řízení GT86 je zárukou toho, že si tento vůz zachovává mimořádný požitek z jízdy v kupé s o něco neutrálnější zpětnou vazbou v utažených zatáčkách na oblíbených trasách jeho majitele.“

A teď to nejdůležitější, na co se nutně musíme zeptat – bude se výrábět? Tetsuya Tada uvedl, že Toyota chce vyhodnotit reakce veřejnosti na tento koncept, přestože vznikl jen jako interní návrhářská studie bez konkrétních plánů na výrobu. „Nikdy neříkáme nikdy a já osobně bych výrobu tohoto konceptu velmi uvítal. Je to však především koncept, který demonstruje nadšení Toyoty pro vozy přinášející potěšení za volantem,“ uzavírá Tada.

Vedoucí návrhář společnosti Toyota Australia Nicolas Hogios uvedl, že australský tým návrhářů s nadšením diskutoval o tom, do jaké míry by měl kupé GT86 upravovat, aby nakonec vzhledově pozměnil pouze zadní partie a střechu, takže pokud bychom měli přemýšlet na náklady, neměly by být nijak závratně vysoké. Když autoři konceptu říkají, že „zvýšili atraktivitu kupé, ale záměrně zachovali čistotu nyní již ikonického stylu GT86,“ my souhlasíme. A hlasujeme pro zahájení sériové výroby!

6.5.2016 5:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist