Touareg toho utáhne hodně

Vážně! Dokázal to na jednom anglickém letišti.

Že má Touareg s desetiválcovým turbodieselem skutečně hodně síly, to asi tuší každý, kdo se o auta a motory trochu zajímá. Pokud chcete odtáhnout přívěs se závodním autem, obytný přívěs, nebo třeba loď, je to ideální kandidát.

Anglické zastoupení Volkswagenu se ovšem rozhodlo ukázat, kam až můžete s taháním všeho možného zajít. Touareg na letišti Dunsfold Aerodrome několikrát zdolal 150 metrů dlouhou dráhu – s letounem Boeing 747-200 Jumbo-jet v závěsu. Jen tak pro představu, takové letadlo váží zhruba 155 tun.

Než skočíte do svého Touaregu a vydáte se do Ruzyně, raději si přečtěte ještě pár podrobností. Při nepřipraveném pokusu by totiž zapřažený VW asi jen zbůhdarma pálil gumy a ničil převodové ústrojí. Když vynecháme speciální adaptér, který je pro tahání letadel potřeba, v Touaregu byly 4,3 tuny kovového balastu, takže jeho celová hmotnost o něco přesáhla sedm tun.

Motor zůstal ve své sériové podobě, stejně jako vzduchový podvozek s automatickým vyrovnáváním světlé výšky, kola a pneumatiky. Jednu mechanickou změnu byste ale v pohonném ústrojí přece jen našli. Místo standardního finálního převodu 3,27 totiž do super-tahouna namontovali převod z Touaregu V8, který má poměr 4,56.

Touareg utáhl letadlo po zkušební dráze sedmkrát za sebou, průměrnou rychlostí 8 km/h a k zastavení sama sebe i letadla mu stačily sériové brzdy.

Honza Koubek

23.11.2006 1:25

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist