Tisíce řidičů se možná vyhnou pokutě kvůli špatnému písmu

Angličtí řidiči se možná vyhnou postihu za rychlejší jízdu po dálnici M42. Značení neodpovídalo předpisům, číslice byly užší a vyšší, než nařizuje zákon.

Tisíce řidičů, kteří se prohnali po anglické dálnici M42 o něco rychleji, nejspíš nebudou muset platit desátek do státní kasy. Přišlo se totiž na to, že proměnlivé značení, které na dálnici omezuje rychlost, zobrazuje číslice zcela odlišným řezem písma, než který je schválený příslušným úřadem.

Toho se okamžitě chytila řada právníků a dopravních konzultantů, kteří požadují zrušení veškerých postihů od doby, co proměnlivé značení lemuje dálnici. To už je na místě přes šest let a stihlo do pasti lapit tisíce motoristů. Jen za poslední rok se na jednom z měřených úseků provinilo nejméně 11 000 motoristů. No, odpovězte si sami, jestli je měření rychlosti na dálnici skutečným přispěním k bezpečnosti provozu, nebo jde jen o další způsob, jak z motoristů vyjma všemožných daní vytáhnout peníze.

Firma, která na místo značky instalovala, se pochopitelně brání, že jsou bez problémů čitelné a viditelné. Zákon se na to ale dívá poněkud odlišně. Podoba proměnlivých značek je stanovena v nařízení vlády z roku 2002, které současné značení nesplňuje. A nemá ani dodatečné povolení od Ministerstva dopravy.

V tuto chvíli policie pozastavila měření a vyčkává, jak se celá situace vyřeší. Od dopravních expertů ale sílí hlasy, že by mělo dojít k přezkoumání veškerých pokut.

13.3.2013 9:30| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist