Těžký život motorkáře

Nejprve mi dovolte citovat některé pasáže ze zákona č. 361/2000 Sb.

§17 Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.

§19 Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.

Tyto dva paragrafy upozorňují na dva prakticky nepostihnutelné nešvary na silnicích. Poslední dobou se s tím setkávám velmi často, prakticky při každém předjíždějícím manévru. Nevím, proč skoro každý pociťuje naléhavou potřebu s někým závodit. Stalo se mi to včera při projížďce na  motorce. Přede mnou jelo Audi A6 3,0 TDi quattro® S-line. Jelikož jeho řidič udržoval rychlost okolo osmdesátky, rozhodl jsem se ho předjet, ale sotva mě zaregistroval, okamžitě šlápl na plyn až se zvedl hustý oblak černého štiplavého kouře (čiptuning už by měli ekologové zakázat). Když jsem byl na úrovni jeho zadního blatníku, vybočil do mého pruhu tak vehementně, že jsem se musel klidit až k protější krajnici. Výhodou motorky je její poměr váha/výkon, takže nebyl problém od něj ujet, ale sotva jsem se vzdálil a zvolnil (přes sto padesát na okresce jezdit nehodlám), přiřítil se za mnou a začal na mě tlačit. Nemusím vám vyprávět, jaké to je, když máte asi půl metru za zadkem rozjeté auto. Je to podobný pocit, jako když se na vás lepí polský čtyřicetitunový kamion.

Věřím tomu, že ten dotyčný v Audi se snažil, co mohl, aby mě donutil k pádu, neboť to, co dělal, by se klidně mohlo natočit do závěrečné scénky nějakého béčkového akčního filmu. No, radši jsem se nechal předjet a na první křižovatce uhnul jinam.

Mnozí z vás budou určitě oponovat, že motorkáři jezdí jako hovada a opovrhují dopravními předpisy, ale nejdříve si zameťte před vlastním prahem. Nechci obhajovat chování těch, kteří jezdí na motorce dvoustovkou přes obec a chlubí se tím na YouTube, ale rád bych apeloval na všechny, kteří dělají motorkářům naschvály. Vám je to v té plechovce jedno, ale toho kluka můžete klidně zabít. A jestli vás trápí, že ten na motorce jede rychleji a nebo že se snáze proplétá dopravní zácpou, měli jste si také koupit motorku.

Dalibor Žák

14.5.2008 7:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist