Také slovenská policie ohrožuje řidiče nebezpečným otáčením při dohledu nad provozem

Smrtelná nehoda policejního Passatu a několik dalších incidentů ukázalo, jak se umí hlídky otáčet na silnici, teď stejný manévr předvedli i policisté u našich východních sousedů.
take-slovenska-policie-ohrozuje-ridice-nebezpecnym-otacenim-pri-dohledu-nad-provozem.jpg Zdroj: archiv redakce

Vzpomínáte si ještě na tragickou dopravní nehodu v Dobříši z května 2012? Jen pro připomenutí – policejní hlídka se tehdy otáčela s Passatem za změřeným automobilem pohybujícím se v protisměru, který v daném místě jel nepatrně vyšší než dovolenou rychlostí a svou nedbalostí způsobila havárii, při které zemřel dvaadvacetiletý motorkář.

Podobně hloupé jednání aktuálně předvedli také slovenští policisté ve služebním Seatu Leon v Žiari nad Hronom, i když důsledky jejich nebezpečného otáčení naštěstí nemají fatální následky a odnesly to pouze plechy na čtyřech automobilech.

Co se v Žiari stalo, poměrně dobře dokumentuje video jednoho z účastníků, který na kameru celý incident zachytil, ale rovněž jeho komentáře na sociální síti poté, co se pochlubil svým úlovkem. Místo události neznáme a stejně tak nemáme oficiálně potvrzený důvod otáčení, autor záběrů nicméně s odvoláním na tvrzení hlídky říká, že tak policisté učinili kvůli řidiči v protisměru bez světel.

Pomineme-li poněkud diskutabilní zákon nařizující řidičům svítit i za hezkého slunečního dne, i kdyby se jednalo o odhalení méně bagatelního dopravního přestupku, nevidíme jediný rozumný důvod, proč by měli hlídkující policisté řídit takto riskantním způsobem.

Z videa je patrné, že policisté v čele menšího vláčku aut pohybujícího se (podle GPS kamery) rychlostí 44 km/h začnou těsně za křižovatkou zpomalovat, pak uhýbají doprava, aby se znenadání stočili doleva přes plnou čáru a odbočovací pruh do protisměru. Řidič Mercedesu W124 zjevně vyhodnotil nadjíždění, respektive celý počátek jejich manévru jako snahu zastavit u krajnice a chtěl je objet, na vzniklou krizovou situaci však už nestihl zareagovat.

V tuto chvíli se dá jistě namítnout, že řidič Mercedesu nedodržel bezpečnou vzdálenost, nebyl to ovšem on, kdo vytvořil nebezpečnou situaci, navíc jeho přiblížení k Seatu je s ohledem na úvodní část manévru vozu s majáky pochopitelná. Byli to policisté, kdo zde zazmatkoval a ti se evidentně ani jen neobtěžovali použít majáky a sirénu, což s ohledem na okolní provoz, jejich záměr a taktéž místo provedení (fakticky ještě v prostoru křižovatky), považujeme za jediné rozumné řešení, pokud tedy už nemohli počkat na vhodnější okamžik.

Sporné je také použití levého blinkru řidiče Leonu. Jen zlomek vteřiny po prvním nárazu je vidět, že ho má Seat zapnutý, autor videa nicméně naznačil, že jej policista použil až současně se zatočením vlevo. Jestli tomu tak skutečně bylo, nedokážeme rozpoznat, snaha o předjížděcí manévr Mercedesu to potvrzuje, ačkoli jeho řidič mohl toto znamení taktéž přehlédnout.

I kdyby ale hlídka směrovku vlevo použila, pořád to nevysvětluje, proč porušuje dopravní předpisy. Bez použití zvláštního výstražného světla a zvukového znamení, tedy majáků a sirény, jsou policisté povinni dodržovat pravidla silničního provozu, a to svým otáčením v křižovatce, jízdou přes plnou čáru a ohrožením jiného řidiče, kterého donutili k náhlé změně směru a rychlosti, nepochybně neudělali.

Nejlepší na této události je, že by nás nepřekvapilo, pokud by hlídka vyvázla bez trestu. Podle svědků příslušník přivolané dopravní policie účastníkům nehody oznámil, že měli řidiči aut tuto situaci předvídat.

Pokud teď kroutíte hlavou a ptáte se, jestli chybovat není lidské, a že se vlastně nikomu nic nestalo, nemůžeme s tím zcela souhlasit. Ne ve chvíli, kdy i na Slovensku stejně jako u nás policie a státní orgány zavádí stále přísnější silniční fašismus s likvidačními pokutami (nově v SR až 800 eur v blokovém řízení), všichni řidiči jsou paušálně považováni za nesvéprávná hovada a přitom skutečná bezpečnost úředníky zajímá pouze formálně. Právě za těchto okolností nevidíme jediný důvod, proč nad porušováním zákonů ze strany policistů mávnout rukou.


autor videa: Radovan M.

9.1.2016 9:55| autor: Miro Mihálik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist