Systém Audi Travolution má zelenou

Audi úspěšně odzkoušelo systém detekce barvy na semaforu a pustí ho do sériové výroby.

Automobilka nedávno začala experimentovat se systémem, který doáže spočítat, kdy na příštím semaforu naskočí zelená. Podle toho doporučuje řidiči rychlost, jakou má jet, aby nemusel na dalších světlech čekat.

Systém funguje v součinnosti s malou krabičkou, která je umístěna na semaforu a vysílá potřebná data, která zachycuje blížící se automobil. Toto však zatím funguje pouze v Ingolstadtu, kde firma Audi sídlí, avšak další města mají o tento systém zájem. Audi proto bude spolufinancovat jeho rozšíření.

Audi si od tohoto systému slibuje nejen snížení spotřeby paliva, protože auta nebudou muset zdlouhavě stát a posléze akcelerovat, ale i vyšší plynulost dopravy ve městě. Výrobce chce také oslovit konkurenční automobilky, aby spolupracovaly a pomohly tento systém rozšířit i do dalších měst.

O něco méně sofistikovaný, nicméně okamžitě pro všechny použitelný systém jsme tady už ale měli před pár desetiletími, kde přídavné semafory zobrazovaly doporučenou rychlost s číslicemi 40 – 50 – 60 a doporučovaly optimální rychlost za stejným účelem, s jakým se předvádí Travolution. Jejich výhoda byla zásadní, auta nepotřebovala žádný přijímač… I tak je ale počin doufejme pozitivním pokusem, jak zlepšit podmínky na silnicích a jsme skutečně zvědavi, jestli se tento systém ve velkém měřítku uchytí.

autoweb.cz

23.9.2008 6:00
Více o tématu: AudiIngolstadtsemafor

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist