Světová populace aut přesáhla jednu miliardu

Po zeměkouli jezdí jedna miliarda aut – tedy tisíc milionů. To je jedno auto na sedm lidí. Potřebujeme jich víc?

Zatímco v roce 2009 po světě jezdilo 980 milionů aut, díky prudkému nárůstu v Číně (kde se počet pojízdných automobilů zvedl o více než čtvrtinu) přesáhla světová populace funkčních aut (osobních, nákladních a autobusů) číslovku jedné miliardy. Magazín Ward’s Auto odhaduje, že na konci roku 2010 bylo v provozu 1015 milionů aut.

Je ale zajímavé, že i přes rostoucí počet aut nestíhají automobilky držet krok s nárůstem obyvatelstva na planetě. V roce 2009 totiž připadalo na jedno auto 6,63 lidí, v roce 2010 to bylo 6,75 člověka. Nejvíce aut jezdí v USA, přibližně 240 milionů vozů. Druhá je nyní Čína se skoro 74 miliony aut a těsně třetí se drží Japonsko.

V USA je také největší poměr mezi auty a obyvateli – na jedno auto připadá 1,3 člověka. Čina na tom ještě tak dobře není – jedno čínské auto musí vozit 17 lidí. Zajímavé je, že druhá je Itálie (1,45 člověka na auto) a s poměrem 1,7 osoby na jeden automobil následují Francie, Velká Británie a Japonsko.

autoweb.cz

19.8.2011 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist