Subaru Impreza: Konec podivností?

Japonské čtyřkolky jsou schopné, ale obvykle jim něco chybí. Tentokrát se designéři zřekli experimentů a nasadili moderní dynamický střih.

Dlouhé období hledání vlastní identity končí. Pokud se slova změní v realitu, přestane Subaru zásobovat svět kontroverzními auty typu SUV Tribeca. Studie příští Imprezy naznačuje, že by tomu tak mohlo být. Důležitá je také jiná skutečnost: nový model přichází nejprve jako sedan. To znamená návrat k tradičním hodnotám oblíbeného modelu.Koncept trochu připomíná jiné sportovně laděné modely segmentu C, například Mazdu 6, stejně jako Volvo S60. To nemusí být na škodu, vypadá totiž veskrze moderně a dynamicky. Špatně vyvážené linie současné Imprezy zmizely. Právě ty jsou trnem v  oku fandů značky, a proto také účetního oddělení.

Subaru s novou Imprezou spěchá na trh, ačkoli současná generace má za sebou teprve něco přes tři roky služby. Některé zdroje mluví o premiéře už za rok, my jsme však skeptičtější. Studie je spíš motivačním vzkazem tvrdému jádru fanoušků, produkční model se mnohem pravděpodobněji objeví v roce 2012. Do té doby bude Subaru pečlivě sbírat reakce a pokusí se proměnit koncept v realitu co nejlépe.Právě k nim míří také poselství skryté v použité karosářské variantě. Sedan byl nejprodávanější verzí Imprezy už od začátku prodejů v roce 1993. Poslední generace se pokusila vetřít do přízně Evropanů nejprve jako hatchback, který až následně zplodil také variantu sedan. Dobře myšlený tah nebyl šťastný a Impreza ztratila tržní podíly. Více než u jiných aut totiž prodeje Imprezy živí její image.

Zaváhání auta nebylo jen chybou stratégů. Designové oddělní jako by pracovalo na zničení pověsti Suabru delší dobu. Už první verze druhé generace Imprezy z roku 2001 s kulatými světly vzbudila zděšení. Když si fanoušci pomalu zvykli – mimo jiné díky titulu mistrů světa ve WRC pro Richarda Burnse, Subaru design zcela změnilo. Nové tvary byly nekonfliktní a úspěšné, další facelift v roce 2006 ovšem vizáž auta dokonale zazdil.Nová generace přišla v roce 2007 s méně kontroverzní tváří. Bohužel stále nebyla pohledná ani sympatická, rozhodně ne tak jako většina soupeřů. Mezitím si Subaru prošlo ještě jednou divokou episodou, když SUV Tribeca vzbudilo celé bouře nevole. Změna vizáže na sebe nenechala čekat ani dva roky.

Snad tedy chápete, jak moc designové oddělení potřebuje pevný kurz. A správný kurz, chce se dodat. S novou Imprezou jej v Japonsku snad najdou. Nemůžeme než držet slavné automobilce palce. A prosili bychom o návrat do rally, bez Imprezy na erzetách něco chybí.

autoweb.cz

23.11.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist