Stylová kola? Mohou být nebezpečná!

Šaty dělají člověk a a kola dělají auto, to je stará pravda. Pozor ale na neschválené disky, mohou působit problémy.

Hrubý odhad říká, že asi třetina litých kol prodaných v ČR není schválená k jízdě po veřejných komunikacích. Zjednodušeně řečeno, na takových kolech byste neprošli technickou, což je jedna věc, druhá stránka věci souvisí s bezpečností.

Je obvyklé, ale ne obecně známé, že na internetu a v mnoha pneuservisech jsou nabízena nehomologovaná litá kola. Je lepší se jim vyhnout? Ano.Proč jít kolem disků bez platné homologace velkým obloukem? Tak třeba z toho důvodu že s  odlitou značkou KBA nebo znakem E s  číslem schválení na jeho čelní straně. Motorista by k zakoupeným litým kolům měl vždy požadovat TYPOVÝ LIST, ve kterém je uvedeno přesné typové označení jeho vozidla včetně výkonu motoru a  rozměrů pneumatik, a protokol TÜV. S takovými koly neriskujete problémy.S homologovanými koly nebude mít majitel vozu problém na STK , jak už bylo řečeno, ani při policejní kontrole, pokud by náhodou hlídka chtěl být aktivní nad rámec dýchání ohledně kontroly alkoholu.

A jsou tady také pojišťovny se svými chytáky ve smlouvách a  veřte tomu, že pokud by mělo dojít k plnění pojistné události a pojišťovna zjistila, že jste jeli na neschválených kolech, bude to pro ni ideální důvod, aby vám nedala ani korunu. Neříkáme tedy, že nemáte kupovat nové disky, nahrazovat ty původní, ale říkáme, že je lepší si připlatit za homologovaný ráfek, než zbytečně riskovat.

Autoweb.cz

DOPORUČUJEME: Máte diesel? Zjistěte, jak zvýšit jeho spolehlivost

27.7.2012 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist