Stéphane Peterhansel s Mini vyhrál Dakar 2013

Vyhrát jedenáctkrát dálkovou soutěž Dakar chce už nejen um a kvalitní zázemí, ale asi i pořádnou dávku štěstí.

Asi už víte, že legendární dálková vytrvalostní soutěž se z bezpečnostních důvodů nějaký ten pátek nejezdí v Africe. Závody se teď přesunuly do Jižní Ameriky, ale podle účastníků jsou stejně náročné a záludné jako tenkrát. I letos si vyžádala trať oběti na životech…

Letošní triumf v kategorii automobilů získal Francouz Stéphane Peterhansel s Mini Racing ALL4. To pohání třílitrový turbodiesel od BMW, takže auto má se sériovým Mini Countryman společného skutečně „hodně“. Každopádně se připravte na pořádnou PR a marketingovou masáž… Ale to k tomu holt patří.

To ale nic nemění na tom, že Peterhansel vyhrál Dakar už po jedenácté, což je úctyhodný výkon. Obhájil také loňský titul. Svou sbírku pohárů započal už v roce 1991, kdy poprvé vyhrál s motocyklem.

Stéphane Peterhansel trať absolvoval za 38 hodin, 32 minut a 39 sekund, druhý Giniel De VilliersToyotou Hilux na vítěze ztratil ale jenom 42 minut, což lze v tak dlouhém a náročném závodě klidně označit za „fotofiniš“.

21.1.2013 2:00| autor: Dalibor Žák