Stephane Peterhansel: Mistr skateboardu a pouště

ph-tit.jpgCelá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Jsou lidé, kteří v jakékoli disciplíně, které se věnují, dosáhnout na vrchol. Na absolutní vrchol. A úspěch zopakují. A pak změní pole působnosti a jsou opět stejně úspěšní a jedineční. Jako třeba Stephane Peterhansel.

Francouzský šampion se narodil v šedesátých letech dvacátého století a jako mladík propadl skateboardu. Jasně, jezdil od mládí na motorce jako každý kluk v jeho věku, ale na skateboardu také. A byl špatný, horší než ostatní – ovšem tvrdým tréninkem se vypracoval a to tak, že ve čtrnácti letech získal na prkně se čtyřmi kolečky titul mistra Francie.

V roce 1980 nicméně dal vale skateboardu a odstartoval svou profesionální kariéru motocyklového jezdce v kategorii enduro. Jestli mu to šlo? Ehm, že se jeden ptá tak hloupě, stal se dvakrát mistrem Evropy. O osm let později vyrazil na motorce na první Rally Paříž-Dakar a pak, s tříletou praxí v této dálkové soutěži, ji na své Yamaze vyhrál. A pak ještě pětkrát v následujících sedmi letech.

Pro někoho by to byl možná splněný životní sen a důvod skončit, ale pro Stephana ne, jakkoli závodění na Dakaru bylo tvrdé, jak sám může zavzpomínat, i kruté, viz jeho nejhorší zážitek, když před ním spadl a zemřel jeho přítel Gilles Lalay. Přesedlal z motorky na auto a ano, menší riziko a větší bezpečí v autě pro něj byly zřejmé důvody. Navíc „nechtěl být už na trati sám, chtěl s někým sdílet své zážitky.“

Premiéru v Nissanu dokončil jako sedmý, další rok byl druhý a další rok byl první v kategorii a celkově dvanáctý. Vyhrál v Mitsubishi Pajero Rallye Tunisia, UAE Desert Challenge, ovšem Dakar „pořád nic,“ zlato v nedohlednu, ne při penalizaci a „pouze“ třetí příčce.

Rally Paříž -Dakar vyhrál Stephane Peterhansel v roce 2004. A v roce 2005 také. Stejně tak v roce 2007. V roce 2008 se Dakar nejel, byl na poslední chvíli z bezpečnostních důvodů zrušen a mohlo se zdát, že Stephane nedosáhne na kulatou desítku.

Přitom v té době na otázku, co bude dělat, jestli vyhraje Dakar po desáté, odpovídal, že ukončí závodnickou kariéru, protože „už je moc starý.“ Co myslíte, vyhrál? Ano vyhrál. A pověsil závodnickou kariéru na hřebík? Ne, samozřejmě, že ne.

Změnil značku a podvanácté a potřinácté vyhrál Rally Dakar v týmu značky Peugeot. Letos jede Stephane Peterhansel zase. A bojuje nejenom o zlato, ale o zlatý hattrick. Vsadíte si a něj?

4.1.2018 11:58