Stárnou české ojetiny nebo jejich věk klesá?

Obecné mínění a celkový pohled na věc je jedna strana mince, realita měnících se trendů zase druhá. Pravda je vlastně na obou stranách.

Jde o úhel pohledu. Uváděný průměrný věk auta v České republice dosahuje podle některých průzkumů až sedmnácti let. Podle objemu prodejů trvale roste obliba mladších ojetých vozů a v kurzu jsou zejména zánovní automobily do dvou let stáří. Tedy tyto závěry vyplývají alespoň ze statistik lídr na českém trhu s ojetinami, AAA Auto. Vzhledem ke konci roku se teď navíc vybrané novější modely posunují do zajímavých cenových rovin.

Neměnná pravda je, že cena nového automobilu klesá okamžitě ve chvíli, kdy s ním vyjedete od prodejce ze showroomu. Podepsáno, zaplaceno, tady máte klíčky, na shledanou a minimálně dvacet procent z částky, kterou kterou jste právě uhradili, jako byste hodili z okna. Tak to prostě je.To na druhou stranu nahrává trhu s ojetinami, kde se pak tato zánovní auta dají pořídit s malým nájezdem a sníženou cenou o  rozdíl, o kterém jsme právě hovořili. Jak jsme se ještě v „áčkách“ dozvěděli, tak „k nejvýraznějšímu snížení ceny vozidla dojde v prvních dvou letech provozu, na jejichž konci činí hodnota vozidla jen zhruba sedmdesát procent původní kupní ceny,“ jak říká Karolína Topolová, generální ředitelka AAA Auto. „Zákazníci si jsou tohoto faktu vědomi a tak se častěji při koupi vozu zaměřují na vozy, jejichž papírová cena klesla, zatímco užitná hodnota zůstala.“

DOPORUČUJEME: 10 nejčastějších chyb při koupi ojetého auta

Tak má to svou logiku samozřejmě a je fakt, že pokud máte danou sumu peněz a nutně nepotřebujete z jakéhokoli důvodu zbrusu nové auto, je zánovní ojetina ideálním kompromisem mezi poměrem ceny a výkonu. Samozřejmě jsou tady ale úskalí, které sebou trh s ojetými automobily přináší.U dealera s novými auty máte jistotu, že pokud je na tachometru nulový nájezd, nepostaral se o to technik, který si pohrál s počitadlem, a že auto je nové. Ne „nové“ v tom smyslu, že dostalo v pěti tisících kilometrech ránu, nový lak, přestože bazárník mluví o  nevhodném dárku, který čísi manželka po čtvrt roce ježdění téměř netknutý „odložila“ do bazaru.

Pokud máme přidat radu na závěr, bude to vlastně jen připomínka toho,co už všichni dávno víme. Pro zájemce o ojeté auto je vhodné taktizovat s poklesem ceny na přelomu roku. Důvod je jednoduchý, auto oficiálně zestárne o jeden rok, (což třeba u auta uvedeného od oběhu v posledním kvartálu je svým způsobem pro prvního majitele tragédie), a cena se tak sníží, ale kvalita auta samozřejmě ne.

Autoweb.cz

13.12.2012 11:45

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist