Stane se z benzínu brzy okrajová záležitost?

Petrochemický gigant ExxonMobil vydal zprávu, ve které se podíval do blízké budoucnosti. Nafta poletí vzhůru, zatímco benzínu bude méně a méně.

Pokud provozujete obrovskou nadnárodní společnost, abyste uspěli, nemůžete být jen dobrý manažer, ale i svým způsobem vizionář. A u ExxonMobil, což je gigant v petrochemickém průmyslu, se teď podívali na to, jak bude vlastně vypadat automobilová doprava do roku 2040. To máme výhled na skoro 30 let dopředu a to je hodně dlouhá doba.

Podle ExxonMobil vzroste do roku 2040 poptávka po naftě asi o 65 % právě kvůli rozvíjejícím se zemím, kde bude potřeba těžké nákladní dopravy a hromadné dopravy osob. V nich se objem nákladní a hromadné dopravy prý zvedne až o 80 %. Benzín prý bude nadále okrajovou záležitostí, protože roste poptávka po dieselových osobních autech a především se prosazují úspornější vozy – spotřeba osobních aut na jednotku v průměru klesá.

DOPORUČUJEME: Časté chyby, kterými si řidiči zvyšují spotřebu paliva

Už v roce 2020 tak prý, podle ExxonMobil, bude celosvětově nafta žádanější palivo do aut než benzín. Po benzínu se prý totiž poptávka nijak radikálně zvyšovat nebude, spíše naopak bude stagnovat.

ExxonMobil se dále domnívá, že kolem roku 2025 bude hybridní pohon standardem u všech výrobců a spotřeba osobních aut bude dosahovat jen asi 1,5 litru na 100 km. Zajímavé je, že společnost více věří hybridům. Očekává, že v roce 2040 bude 40 % osobních aut na světě hybridních, ale že plug-in hybridů a elektromobilů bude jen asi 5 %.

Dalibor Žák (zdroj: ExxonMobil)

13.3.2013 10:30| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist