Stane se Porsche největším akcionářem VW?

Nebývalým krokem si chce Porsche pojistit stálou spolupráci s Volkswagenem.

Nejziskovější automobilka na světě (počítáno v marži na jediné auto) prohlásila, že má v plánu získat dvacetiprocentní podíl ve skupině Volkswagen. Porsche je přitom jedinou velkou značkou na světě, která doposud zůstala stranou velkých majetkových transakcí. Své odhodlání zdůvodňuje tím, že chce ochránit Volkswagen proti nepřátelskému převzetí a pojistit si tak bezpečný vývoj vzájemné spolupráce a nepřerušenou dodávku dílů. Obě firmy dnes úzce spolupracují hlavně na výrobě Touaregu a Cayennu a na vývoji hybridního pohonu pro tuto řadu SUV. 

Za 20% akcii bude muset Porsche podle předběžných odhadů zaplatit kolem třech miliard eur, což by znamenalo, že tržní hodnota VW se dnes pohybuje kolem 15 miliard eur (cca. 465 miliard Kč). Porsche by se tak stalo majoritním akcionářem a zastínilo by dosud největšího vlastníka Dolní Sasko, jednu ze spolkových zemí Německa, které drží podíl 18,2%.

Za celou transakcí však není jen ekonomický kalkul, nýbrž i odkaz rodinné tradice. Český rodák Ferdinand Porsche totiž nejdříve stál u zrodu Volkswagenu a až poté založil vlastní konstrukční kancelář pod svým jménem. To ale není jediná paralela mezi oběma značkami. Koncem 60. let vedl Porsche Ferdinand Piëch, vnuk zakladatele firmy a donedávna i dlouholetý šéf Volkswagenu. Piëch je dnes předsedou dozorčí rady a s ohledem na svůj původ se spojení obou firem určitě bránit nebude.

Marek Nastoupil

26.9.2005 1:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist