Šrotovné má zelenou

Sněmovna schválila balíček protikrizových opatření včetně šrotovného.

Poslanecké sněmovna odsouhlasila návrh protikrizových opatření, který obsahuje i takzvané šrotovné – státní finanční podporu, pokud necháte ekologicky zlikvidovat své staré auto.

Šrotovné má činit 30 000 korun a sešrotovat je možné pouze automobily starší deseti let. Zároveň je podmínkou nákup nového automobilu s cenou maximálně 500 000 korun. Šrotovné také platí pouze pro soukromé osoby – podnikatelé a firmy tuto vymoženost nezískají.

Ekonomové, odborníci a Autoweb zavedení šrotovného kritizují. Proč? Už jsme si to celé napsali v článku Proč šrotovné nepomůže, tak jen zopakujme to nejdůležitější.

Prohloubí se problém zadluženosti domácností, protože většina lidí si auta kupuje na splátky. Také se problém pouze odsune dále, neboť díky šrotovnému začnou o koupi nového auta uvažovat i lidé, kteří by si ho koupili například za rok, za dva (anebo vůbec). Tím se prudce zvýši poptávka nyní, ale během dalších tří až pěti let bude velmi nízká.

Každopádně si ale socialisté přišli na své. Takže máme šrotovné. A co bude potom, to už je jedno, protože socialisté (a jejich voliči) žijí zásadně jen podle principu „z ruky do úst“ a „po nás potopa“.

Teď už zbývá jen podpis prezidenta. Ten se sice vyjádřil, že šrotovné nikdy nepodpoří, ale dá se očekávat, že sněmovna jeho případné veto opět přehlasuje.

autoweb.cz

18.5.2009 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist