Jak správně vybrat dětskou autosedačku?

Jak zajistit vašemu potomkovi větší bezpečí a pohodlí? Poradíme, jak najít tu nejvhodnější dětskou autosedačku.
mall_autoweb-cz_pexels-rodnae-productions-6182656-1100x618.jpg Zdroj: Mall.cz, Pexels

V autě jako v peřince

Každý, kdo pravidelně jezdí autem, si je vědom nebezpečí, které každodenně na silnici číhá. Je proto důležité volbu vhodné autosedačky nepodceňovat a nechat si dostatek času na průzkum, než sedačku zakoupíte. Například autosedačka Cybex je na českém trhu už určitou jistotou a široký sortiment této značky vám poskytne nespočet variant, ze kterých si můžete vybrat tu pravou.

Děti rostou, a s nimi i jejich autosedačka

Dětská konstituce je velmi odlišná od té dospělé. Je tedy nezbytné, aby se autosedačka dokonale přizpůsobila tvaru dětského těla a nezpůsobila při prudkém zabrzdění, delší cestě nebo dokonce při nárazu více škody než užitku.

Bezpečně už z porodnice

Všeobecně nejoblíbenější variantou pro čerstvé miminko je tzv. „vajíčko“, které lze v případě potřeby pohodlně přenášet v ruce. Umisťuje se do auta proti směru jízdy, a je proto pro nedovyvinutou dětskou páteř nejbezpečnější. Jeho nevýhodou je ovšem fakt, že nejdéle při dosažení určité váhy dítěte, většinou 13 kg, je třeba sedačku vyměnit za větší. Takové váhy děti dosáhnou mezi 1. a 2. rokem života.

Dalším kritériem pro případnou výměnu autosedačky je umístění hlavy v opěrce. Ve chvíli, kdy hlava při opření přesahuje horní hranu opěrky, autosedačka již neposkytuje dostatečnou oporu. Na trhu najdete ale už i „rostoucí autosedačky“, které můžete postupně upravovat od velikosti novorozeněte až po školní věk. Jejich nevýhodou je umístění po směru jízdy a mohutnost, takže v nich miminko nemůžete přenášet.

Maximální bezpečí pro malé raubíře

Když vaše dítě vyroste z autosedačky pro nejmenší váhovou kategorii, opět máte možnost volby z více možností. Pokud si však vyberete autosedačku s nižší váhovou tolerancí, např. do 25 kg, budete muset v budoucnu investovat do ještě většího modelu. Existují už i sedačky, které s dítětem vydrží až do dosažení zákonného limitu. Dle zákona totiž musíte dítě přepravovat v sedačce do dosažení 150 cm výšky a váhy 36 kg. Můžete sice v určitém věku autosedačku nahradit podsedákem, to však není z bezpečnostního hlediska doporučováno.

Další kritéria výběru autosedačky

Většina aut už má k dispozici tzv. systém ISOFIX, což je konstrukce vycházející přímo z karoserie vozidla a je určená pro upevnění autosedačky. Zkontrolujte si proto, zda je tímto systémem vaše auto opatřeno a zda jím disponuje i vámi vybraná autosedačka. Pokud systém ISOFIX k dispozici není, lze sedačku upevnit pomocí klasického tříbodového bezpečnostního pásu. Při výběru můžete brát v potaz samozřejmě i design autosedačky, odnímatelnost potahu či omyvatelnost materiálu. Moderní je i otočný systém autosedaček, který napomáhá snadnější manipulaci s dítětem.

Vybírání vhodné autosedačky může být zdlouhavé. Odměnou vám pak ale bude maximální bezpečí vašeho malého cestovatele, a vy si budete moci bez obav užívat společné výlety v aut.

12.1.2021 12:01| autor: Komerční prezentace | zdroj: Mall.cz
Více o tématu: autosedačky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist