Speciály pro Carrera Panamericana startovaly na Rally Bohemia Legend

Po premiérové účasti českých posádek na závodě Carrera Panamericana v loňském roce se i letos vrátí naši reprezentanti na tento mexický závod a formu ladí v prostředí našich závodů a akcí.

Oba závodní vozy, jak Subaru Vojty Štajfa, tak i BMW Petra Kačírka, za sebou mají úspěšný start na exhibiční Rally Bohemia Legend, která se konala jako součást závodního víkendu při Bohemia Rally. Na českých silničkách v podhůří Jizerských hor předvedli oba piloti své vozy v plném lesku, v nových barvách, prozatím s rezervními motory a úspěšně vyzkoušeli hned několik nových prvků. Jestli je Mexiko s tuzemskými erzetami srovnatelné? Ehm, ne, česká realita je od té, která je typická pro Carreru Panamericanu, na hony vzdálena.

„I když šlo o exhibiční akci, jeli jsme po trati stejných rychlostních zkoušek jako Rally Bohemia a Rally Bohemia Historic. Průjezdní časy jsme si tedy měřili sami. Pokud jde o ně, pohybovali jsme se mezi pátým a osmým místem v soutěži historiků a okolo padesátého místa v klasifikaci soudobých aut. S tím jsme z důvodu použití záložního motoru spokojeni. Ten nový, jehož stavba je právě dokončována, by měl dávat minimálně o 40 koní vyšší výkon,“ shrnuje po skončení soutěže Vojtěch Štajf. V podobném módu proběhla i účast modrobílého BMW 3,0 CS Petra Kačírka.

„V ostrém motoru, který připravujeme pro Mexiko, by mělo být několik desítek koní navíc. Díky novému airboxu a naladění na motorové brzdě má ale i tento záložní agregát příznivější průběh výkonu než ten minulý, včetně krásného šestiválcového zvuku. V Mexiku nás ale čeká přece jen odlišná trať, i proto ještě před odjezdem potrénujeme na mosteckém autodromu, kde budeme mít k dispozici i rychlejší stálý převod v zadním diferenciálu, vhodnější pro rychlé mexické tratě. K mému překvapení, zřejmě i díky opravdu kvalitnímu podvozku, se naše auto přeneslo přes všechny hrboly, výmoly a nástrahy českých silniček s přehledem, i když si občas lízlo o zem ochrannou lyžinou pod motorem,“ líčí své dojmy Petr Kačírek.

Také Štajfovo Subaru GSR Coupé podstoupilo test nového nastavení podvozku. Jeho jezdec, který do Mladé Boleslavi přijel se svým „mexickým“ kopilotem Vladimírem „Lopesem“ Zelinkou, vidí před sebou ještě další nutnou porci prací v nastavení šasi: „Změny v jízdních vlastnostech se ještě naplno neprojevily, přece jen jsme objevili pár nedokonalostí, které nešly odstranit na místě. Čeká nás hodně práce, ale v porovnání s hektickým obdobím před rokem, kdy jsme dokončovali stavbu tří speciálů najednou, je tohle mnohem lehčí,“ uvedl jezdec. Na sedadlo vedle Petra Kačírka se v Mexiku vrátí jeho stálý spolujezdec Jaroslav Jugas, který měl na Bohemii povinnosti v rámci soudobého českého šampionátu.

„Marcela Ehlová si soutěž v roli mé navigátorky velice užila. Jezdili jsme se zadním pohonem a přetáčivý charakter auta byl znát při průjezdu zatáček, což se jí opravdu líbilo. Za ty dva roky, které uběhly od naší nehody na Jänner Rally, ze svého řemesla nic nezapomněla a mohla by klidně naskočit jako navigátorka do soudobého rychlého závodního auta,“ dodává Kačírek. Závěrem tedy připomínka časových detailů – letošní ročník Carrera Panamericana startuje v jihomexickém státu Chiapas 16. října.

21.7.2015 10:05| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist