Španělé snižují maximální rychlost

Situace v Libyi přiměla španělské úřady ke snížení nejvyšší dovolené rychlosti na dálnicích na 110 km/h. Snaží se tak dosáhnout nižší spotřeby pohonných hmot.

Značná část ropy dovážené do Španělska pochází z nepokoji zmítané Libye, kde obrovská rebelie proti režimu Muammara Kaddáfího hrozí přerůst v občanskou válku (pokud jí už není). Situaci komplikují také nepokoje v jiných arabských zemích, na kterých je jihoevropský stát závislý. Ceny paliv ve Španělsku proto vystřelily vzhůru, na což se vláda rozhodla reagovat snížením nejvyšších povolených rychlostí, a tedy spotřeby aut.

Nejprve došlo ke snížení limitu na dálnicích na 120 kilometrů v hodině. Nyní se na více než 6000 značkách objevila nová maximální rychlost 110 kilometrů v hodině. Stalo se tak za jedinou noc. Rychlá instalace byla zajištěna použitím samolepek, což je ve výsledku i mnohem úspornější řešení.Španělská vláda tvrdí, že se takto ušetří patnáct procent paliva. Opozice hovoří jen o pěti procentech. Místopředseda vlády Alfredo Perez Rubalcaba okomentoval rozhodnutí svého kabinetu slovy: „Chystáme se jet trochu pomaleji a odměnou nám bude nižší spotřeba paliva a úspora peněz.“

Vláda navíc zavedla další opatření, která snižují například náklady na cestování vlakem. Zavádějí se dotace na úsporné žárovky, ale i pneumatiky s nízkým valivým odporem. Zbývá zodpovědět jedinou otázku – povolí úřady kohouty do původní polohy až nestabilita v arabském světě pomine?

autoweb.cz

9.3.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist