Snížíme počet mrtvých na silnici o 40 %, tvrdí EU

Poručíme větru dešti – EU si myslí, že sníží počet smrtelných nehod o 40 %.

EU chce do roku 2020 snížit počet smrtelných nehod o 40 % a počet nehod s vážnými zraněními o 20 %. Samozřejmě za předpokladu, že uspějí všechna plánovaná „preventivní“ opatření.

A co se těmi opatřeními myslí? Samozřejmě snižování dovolené rychlosti, protože rychlost je špatná ááno. EU se chce ale rovněž zaměřit na alkohol za volantem a používání bezpečnostních pásů a dětských sedaček.

V plánech jsou ale i celkem užitečné a rozumné návrhy. Sem lze zařadit analýzu nebezpečných úseků silnic a jejich úpravu a opravu. Pozornost bude věnována i stavu vozového parku a bez povšimnutí nezůstane ani výuka v autoškolách.

EU se chce inspirovat ve Švédsku, které za poslední roky dokázalo počet smrtelných nehod snížit nejvíce. Je zajímavé, že na tom nemá podíl masivní represivní systém, který funguje u nás, ale především osvěta mezi řidiči a preventivní opatření o nebezpečí alkoholu za volantem a nepřiměřené rychlosti či nepoužívání bezpečnostních pásů.

A jaká jsou plánovaná čísla? V roce 2008 na evropských silnicích (jen EU) zahynulo při nehodách přibližně 39 000 lidí. Je to sice o 15 400 méně než v roce 2001, ale EU chce toto číslo dále snižovat až k 23 000 v roce 2020.

Jenom aby se plánovaná preventivní opatření neminula účinkem a nezměnila se v neřízenou represivní buzeraci, která vede jen k obohacování několika málo jedinců, čehož jsme svědky u nás…

autoweb.cz

3.7.2009 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist