Kdo šetří, má za tři? Může taky prodělat

Šetřit se má, ale na správném místě. Servis aut je ukázkovým příkladem toho, kde se to vyplatit nemusí.
titulni_fotka_perex-1100x618.jpg Zdroj: Kodecar

Někteří řidiči se ve snaze ušetřit obracejí na co nejlevnější autoservisy. Řidičům pak hrozí nejen riziko neodborného opravení vozu, ale i toho, že autoservis některé závady vůbec neobjeví.

Beránek mezi vlky

Pokud si kladete otázku, jak vybrat auto, měli byste se zároveň začít ptát, jak vybrat servis. Nová auta či ojetá auta potřebují dříve či později odbornou prohlídku. Neznalý majitel vozu se při návštěvě autoservisu ale často ocitá v pozici beránka mezi vlky. V autě se nevyzná – a nikdo to po něm při dnešním technologickém pokroku ani nemůže chtít – a nemá tušení, jak poznat kvalitní autoservis. Je proto odkázán na to, s čím konkrétním opravář přijde. Ne každý má to štěstí, že jeho dobrý známý je zrovna automechanikem a nezištně mu poradí. Otázka tedy zní: „Jak najít kvalitní autoservis?“

Jak dopadl test značkových a neznačkových servisů?

Mezi lidmi občas panuje přesvědčení, že zatímco k novému autu patří autorizovaný servis, starší vozy je lepší svěřit menším servisům, které jsou levnější a opraváři mají více zkušeností se staršími vozy. To je ale zavádějící tvrzení.

Před několika lety provedl server iDnes test značkových a neznačkových servisů. Nastrčená figurantka do nich přijela s historkou, že uvažuje o koupi 16 let staré fábie a po servisu chce prohlídku auta, aby věděla, v jakém je stavu a jaké opravy vyžaduje.

Vůz předtím prošel kontrolou ve značkovém servise a redaktoři iDNES měli k dispozici seznam závad i doporučený postup opravy, aby to mohli porovnat s tím, co jim doporučí zkoumaný autoservis.

Výsledek byl pro neznačkové servisy tristní. Nejenže nenašly některou ze závad, ale některé z nich naopak „objevily“ další, na dílech, které byly předtím ve značkovém autoservise označeny jako bezchybné. Také se nepotvrdil předpoklad, že autorizovaný autoservis je výrazně dražší než ostatní. Naopak, server iDnes uvádí, že co se týče počtu závad, které autorizované servisy odhalily, byly v poměru cena/výkon nejlepší. Svou roli hrál i čas. Zatímco značkovým autoservisům trvalo odhalení závad několik hodin, u ostatních se to pohybovalo v rozmezí několika dnů až týdne.

Když se věrnost vyplácí

Odborníci také doporučují zachovávat věrnost jednomu servisu. Servisy se totiž dívají, jaký jste pro ně zákazník a pro věrného klienta udělají víc než pro řidiče, který jezdí od jednoho servisu k druhému. Ostravská firma Kodecar se o auta svých zákazníků stará už hezkou řádku let. Přesněji dvacet sedm a ty se v nabytých zkušenostech zákonitě musí projevit.

Pokud si máte na Ostravsku vybrat kvalitní autoservis, Kodecar je dobrá volba. A nejen tam, protože Kodecar se svými sto zaměstnanci má už pobočky i v Hradci Králové a Opavě. Můžete využít nejen autorizovaný servis Mazda, ale Kodecar vám nabídne své služby autoservisu i pro značky aut jako Citroën a Mitsubishi.

Špičkové přístroje a vlastní lakovna

Lukáš Konečný, vedoucí autorizovaného servisu Mazda, na otázku, proč autorizovaný servis odpovídá: „Při opravě vozu používáme pouze takové postupy a nástroje, které nám doporučuje samotný výrobce. K tomu jsme vybaveni špičkovými přístroji, které hravě zvládnou jak diagnostiku vozidla, tak jeho opravu. Také náhradní díly měníme podle doporučení výrobce a dodavatele. Zvládáme jak osobní, tak užitkové vozy.“

Radek Lefenda z autorizovaného servisu Citroën zase podotýká k časté servisní operaci jako je výměna oleje: „Zde se řidiči často dopouštějí velkých chyb. Špatně zvolí viskozitní klasifikaci, nevymění starý filtr za nový, popřípadě nalijí oleje málo, a tak bych mohl pokračovat. U všech vozidel proto doporučujeme pro výměnu oleje navštívit autorizovaný servis.“

V hustém provozu dochází často k ťuknutí aut. Také na to je Kodecar připraven. Pro opravu ťukanců a škrábanců má vlastní profesionální lakovnu. V případě větších oprav můžete odjet domů se zapůjčeným vozem. U drobných úprav vám dlouhou chvíli zpříjemní útulná čekárna s dobrou kávou a Wifi připojením.

9.12.2019 12:01| autor: Autoweb.cz | zdroj: Kodecar

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist