Co se stane s autem na zpomalovacím prahu? Je to jako mučení většiny jeho částí

Podle některých expertů jsou zpomalovací prahy nutné pro zachování bezpečnosti provozu ve městech. Podle jiných jejich přítomnost zvyšuje emise. A další ukazují, co vlastně retardér dělá s autem.
test-retarder-1100x618.jpg Zdroj: Warped Perception

Aby bylo jasně viditelné, jakým trápením jsou retardéry pro auta, použil autor videa zcela oholený Mercedes-Benz třídy E. Díky chybějícím částem karoserie je vidět, jak pracuje kolo a jak všechny části podvozku. Nicméně, není to moc hezká podívaná. V prvním testu je vidět, že projíždět přes retardéry je více než nutné. Autor videa ale tvrdí, že většina řidičů nejčastěji přes retardér prostě takřka přeskočí, nebrzdí a neřeší. Jenomže autu takové let přes překážky vůbec nedělá dobře, což ukazuje následný slow motion záběr. Kolo se prakticky dotkne podběhu a ani zvuk, který takový manévr doprovází, není dvakrát příjemný.

A vedle rychlosti je stejný problém moment, kdy si řidič všimne retardéru na poslední chvíli a jen těsně před ním šlápne na brzdy. Zablokovaná kola a překážka si spolu moc nerozumí a navíc je to celkem nebezpečné. Všechny záběry ze všech testů, kdy tvůrce videa nejprve jede standardní rychlostí, pak opravdu vysokou rychlostí a následně rychle, ale s prudkým brzděním před retardérem, si ve videu můžete prohlédnout nejprve normálně, následně ve zpomaleném režimu.

Jakkoliv musíme uznat, že je tento test s oholeným Mercedesem hodně zajímavý, přeci jen k němu máme malou výhradu. Tvůrci vše natáčeli za plného provozu v ulicích Chicaga. Několikrát se kolem nich motali jiní řidiči, několikrát se s jinými míjeli jen tak tak. Pokud tedy máte podobné pokusy také v plánu, raději s nimi vyrazte na uzavřenou trať. Bude to bezpečnější pro všechny.

11.12.2019 10:00| autor: Tomáš Malík | zdroj: Warped Perception/YouTube

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist