Schváleno. Německé dálnice byly zpoplatněny!

Dálniční známky na německých dálnicích? Výhrady má Evropská komise a ostatní státy. S tvrzením, že zavedení známek se současným snížením daní pro Němce je nepřímou diskriminaci zahraničních řidičů, souhlasí i ÚAMK.

Země se otřásla v základech, dlouholeté tabu padlo ve jménu zisku a peněz. to, co dlouhé dekády nepřicházelo v úvahu se stalo skutečností, řidiči osobních aut budou od roku 2016 platit za užívání německých dálnic.

Roční známka je dle ekologičnosti vozidla vyjde až na 130 eur (3600 Kč), nutná bude na 12044 km komunikací, díky kterým je německá dálniční síť třetí nejdelší na světě. Stoprocentní věc to ještě není, ale nejásejme – návrh příslušného zákona dnes schválila německá vláda, ale ještě ho musí projednat parlament. Takže ano, je možné, že se vrátí na přepracování, ovšem pravděpodobnost kompletního zamítnutí zde reálně není.

Podle informací ÚAMK, s odvoláním na ADAC, bude cena roční známky hlavně záležet na objemu motoru vozidla a na ekologické šetrnosti jeho provozu (EURO normě). Kromě toho si bude možné koupit i dvouměsíční známku za 22 eur (600 Kč) a desetidenní za 10 eur (275 Kč).

Ministr dopravy Alexander Dobrindt očekává, že mýtné přinese německému státu ročně zhruba 500 milionů eur (13,8 miliardy korun), ale tamní autoklub ADAC počítá s částkou okolo 700 milionů eur (19,3 miliardy korun).

Na rozdíl od systému v Česku, na Slovensku nebo v Rakousku se nebude jednat o klasické dálniční známky, které si nalepíte na čelní sklo, ale o Maďarskou obdobu elektronické viněty.

Po zaplacení poplatku by měla být do elektronického systému zanesena registrační značka vozidla a ekologická třída. Samotná kontrola platnosti poplatku budou na dálnicích sledovat automatické elektronické systémy, které budou snímat značky všech projíždějících aut.

zdroj: ÚAMK

17.12.2014 4:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist