Sankce za dopravní nehody: Jaký hrozí trest za bouračku?

S ohledem na zvýšený počet dotazů na téma, jaké sankce řidiči hrozí v případě dopravní nehody a s ohledem na to, že původní článek už je hodně starý, se dnes podíváme na aktuální podmínky toho, jaké důsledky mají dopravní nehody.
titulka-41-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

1) Nehoda jako přestupek – jenom plechy

V případě dopravní nehody, při které nedojde k poškození zdraví nebo usmrcení osob, jsou sankce relativně mírné. Na místě pokuta do 2 000 Kč, ve správním řízení od 1 500 do 2 500 Kč.

Pozor ale, přísnější sankce může přicházet v úvahu kvůli příčině nehody. Nedání přednosti v jízdě je totiž na místě do 2 500 Kč a ve správním řízení od 2 500 do 5 000 Kč.

Body za to nejsou, ale zase jen v případě, kdy se nejedná o nedání přednosti v jízdě (4 body) nebo o ohrožení při přejíždění z pruhu do pruhu (5 bodů).

2) Nehoda jako přestupek – lehké ublížení na zdraví

Pokud způsobíte dopravní nehodu, někoho zraníte a doba pracovní neschopnosti nepřesáhne 7 kalendářních dnů, tak je to stále ještě přestupek.

Sankce jsou ale značné – 25 000 až 50 000 Kč pokuta, zákaz řízení na 1 až 2 roky.

3) Nehoda jako trestný čin – lehké ublížení na zdraví

Pokud způsobíte dopravní nehodu, někoho zraníte a doba pracovní neschopnosti poškozeného přesáhne 7 kalendářních dnů, tak už je to trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti, tzn. taková věc se už nebude projednávat ve správním řízení, ale může skončit až u soudu. Základem postupu v každé takové věci, resp. každé nehody, kde je zranění, je nevypovídat bez předchozí konzultace s advokátem. Samozřejmě bavíme se zde o nehodách, nikoli o úmyslném způsobení zranění.

Sankce pak hrozí následující: pokud je zraněná jen jedna osoba, tak hrozí trest odnětí svobody až na rok, zákaz řízení až na 10 let a pokuta. Pokud je zraněno více osob a porušení pravidel je „hrubé“, hrozí až tři roky vězení, zákaz řízení až na 10 let a pokuta.

4) Nehoda jako trestný čin – těžká újma na zdraví

V případě nehody, kdy zranění poškozených přesáhne 6 týdnů nebo dojde k usmrcení osob, hrozí sankce následující:

V základní sazbě pro řízení vozidel hrozí odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta, zákaz řízení a pokuta.

Pokud ale řidič způsobí těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob proto, že hrubě porušil pravidla silničního provozu, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let, zákazem řízení a pokutou. K tomu navíc 7 bodů.

5) Nehoda jako trestný čin – obecné ohrožení

U obecného ohrožení z nedbalosti jsou sazby v zásadě totožné jako u těžké újmy na zdraví s tím rozdílem, že způsobí-li řidič svým jednáním (tj. vystaveném více osob nebezpečí smrti nebo těžké újmy) smrt osob, je tam sazba 3 až 10 let, zákaz řízení a pokuta.

Obecným ohrožením pak lze chápat např. vybrzďování, nebezpečné předjíždění v silném provozu apod.

Příště se podíváme na postup v případě takové nehody.

26.3.2018 9:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist