Saab přeložil schůzi věřitelů

Dohoda s Číňany je u ledu, výrobce proto nemá pro své věřitele nic nového. Schůze byla odložena na neurčito a budoucnost Saabu opět potemněla.

Švédský soud dal Saabu tři měsíce na reorganizaci, tři měsíce, po které nemusí automobilka zaplatit svým věřitelům ani korunu (švédskou). Jenže to bylo v polovině září. Máme za sebou polovinu listopadu a výrobce měl právě včera informovat své věřitele, z čeho je bude od prosince vyplácet. Schůzi přesunul na neurčito. Dohoda s Číňany stále visí nad propastí a jiný zdroj peněz na obzoru není, takže Saab nemá, co by věřitelům řekl.

Pang Da Automobile Trade Co., Zheijang Youngman Lotus Automobile Co. a Swedish Automobile NV se stále nedohodly na podmínkách, za nichž mají dvě čínské firmy převzít Saab. Automobilka měla změnit majitele za sto milionů eur, jenže pak vstoupily do hry General Motors. Američané dodávají Saabu motory a další díly. S konkurencí na evropském trhu jsou smíření, ale nelíbí se jim, že by Saab měl prodávat stejné zboží jako GM také v Číně. Pohrozili proto zastavením dodávek. Bez motorů je Saab prakticky bezcenný.

Než si nucený správce automobilky vynutil původní dohodu s Číňany, vedli šéfové Swedish Automobile jednání s několika dalšími subjekty z Evropy a USA. Možná se k plánu narychlo vrátí. Další krize může udeřit už počátkem prosince, kdy budou dělníci ze zavřené továrny Saabu chtít mzdy za listopad. Pouhé tři týdny na to dojde automobilce čas definitivně.

23.11.2011 6:00| autor: Martin Plaštiak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist