Ruská vládní limuzína ZIL se vrací na scénu

Ruští pohlaváři budou mít brzy limuzínu domácí výroby. Tento koncept ZILu prý míří do stádia prototypu.

Ruský prezident Medveděv prohlásil, že chce poslat nejvyšší státní zástupce a úředníky zpět do vozů domácí výroby. Jenže současné stroje, které vyrábí například Lada, neodpovídají kvalitou a komfortem ani těm nejskromnějším požadavkům toho nejméně zkorumpovaného politika… To se ale brzy změní, možná díky nové limuzíně ZIL.

Čtěte také: Tatra 613, limuzína papalášů

Automobilka ZIL (Zavod Imeni Likhachova) nevyráběla jen osobní auta, její hlavní náplní byla stavba pracovních strojů a vojenské techniky. Výroba luxusních vládních limuzín tu skončila po pádu komunistického režimu, kdy politici přesedli do vozů zahraniční výroby, hlavně do Mercedesů.Nyní ruská vláda dala oficiálně zelenou vývoji prototypu nové limuzíny domácí výroby. Opět ponese jméno ZIL a půjde o speciální na zakázku postavený automobil, který si krom státních činitelů nikdo nekoupí. Dnes se automobilka ZIL specializuje jen na stavbu těžké techniky a  pancéřování.

Na návrhu nového ZILu se podílí bývalý designér automobilky, nyní nezávislý tvůrce Slava Saakyan. Tvary auta jsou jasné, stručné a jednoduché. Lze vidět inspiraci v limuzínách západní výroby, ale na novém ZILu najdete i několik zajímavostí. Auto například úplně postrádá zadní okno, místo něho bude silné pancéřování.Pancíř najdete po celém voze a záleží jen na přání konkrétního úřadu, jakou tloušťku bude mít. Předpokládá se, že prezidentův speciál bude obrněný nejvíce. Pohon minimálně třítunové limuzíny zajistí motor zahraniční produkce, spekuluje se o dvakrát přeplňovaném dvanáctiválci od BMW.

První vozy by měly vzniknout už příští rok a vládní činitelé a státní úředníci by do něj mohli prvně usednout už koncem roku 2012. Předběžná cena jednoho kusu se odhaduje na tři miliony korun bez daně.

autoweb.cz

4.11.2010 12:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist