Rozhlížíte se dostatečně?

Studie britského Ministestva dopravy poukazuje na značnou nebezpečnost širokých A-sloupků.

Podle nové studie britského Ministerstva dopravy jsou při dopravních nehodách usmrceny nebo zraněny stovky lidí kvůli mrtvým úhlům, bránícím ve výhledu. Problém je prý tak vážný, že by měl vést k přehodnocení designu ze strany výrobců aut.

Na vině jsou tlusté A-sloupky nových aut, které mají zajistit vyšší bezpečnost posádky v případě nárazu. Tento prvek však zároveň ohrožuje zejména motocyklisty. Studie řidiče nabádá, aby se déle rozhlíželi. Největší riziko se skrývá na křižovatkách a kruhových objezdech, kde se řidič před zatočením rozhlédne, ale motocykl může zůstat skrytý za sloupkem.

Testy prokázaly, že motocyklista může zůstat ukrytý za sloupkem průměrně 0,35 sekundy, což je přibližně doba rychlého rozhlédnutí před zabočením. V případě, kdy se dráhy motocyklisty a řidiče sbíhají, může motocykl zůstat skryt za sloupkem i několik sekund, takže řidič nevidí nic až do okamžiku nárazu.

Výzkum Minnesotské univerzity prováděný na simulátorech odhalil, že řidiči na křižovatkách nepředklánějí hlavu pro lepší výhled. Na základě rozhlížecích technik byli řidiči rozděleni do čtyř skupin. V nejhorší skupině havarovalo kvůli zakrytému výhledu 70 procent řidičů, v nejlepší skupině 11 procent.

Jan Cacek

6.2.2006 12:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist