Rolls-Royce 102EX: Stojí svět o elektrický luxus?

Tradiční britský výrobce bude v Ženevě sledovat reakce na Phantom s elektrickým pohonem. Chystají se zkušební jízdy, ale sériová produkce zatím v plánu není.

Automobilka Rolls-Royce má dlouhou tradici ve výrobě těch nejluxusnějších aut na světě. Diesel jako řešení problémů s normami EU téměř nepřipadá v úvahu, ale tichý elektromotor do obrazu zapadá na první pohled dobře. U Rolls-Royce nechtějí udělat chybu, proto v Ženevě představí koncept 102EX, elektromobil s karoserií Phantomu. Na příští měsíce má automobilka naplánováno několik akcí, na nichž se zákazníci autem svezou. Vedení bude sledovat reakce a teprve potom rozhodne, zda jsou baterie pro Rolls-royce dost dobré.

„Postavili jsme první superluxusní elektromobil světa,“ řekl šéf automobilky Torsten Müller-Ötvös v krátkém projevu při představení. „Se 102EX zahajujeme průzkum možností, které se nám nabízejí s alternativními pohony. Chceme si vyjasnit, jaké technologie mohou být v budoucnu vhodné pro pohon našich aut.“ Tisková zpráva explicitně říká, že sérová výroba prozatím není v plánu.Rolls-Royce otevřeně přiznává, že jediným úkolem konceptu je začít otevřený dialog mezi automobilkou, jejími akcionáři a zákazníky. Britové proto spouští stránku www.electricluxury.com. Na ní se budou objevovat novinky o testovacích jízdách a zpětné vazbě od zákazníků, stejně jako zajímavé příspěvky do diskuse od médií a všech zainteresovaných.

Zajímavá je také informace, kterou zpráva neobsahuje. Přestože auto má zůstat pouhým konceptem, Rolls-Royce vůbec nemluví o testování, pouze o zkušebních jízdách pro zákazníky. Klienti automobilky přitom patří k těm nejnáročnějším na světě a nedotažený výrobek by mohl ohrozit jejich náklonnost k značce. Auto tedy musí být více či méně hotové a překážky jeho uvedení na trh budou spíš technologického rázu (například malá kapacita baterií).Pokud bychom si navíc chtěli trochu zaspekulovat, můžeme se pokusit o rozbor citace ve druhém odstavci. Ta totiž mluví o nových technologiích v množném čísle a o „průzkumu možností“. Podezřívavého člověka by mohlo napadnout, že koncept 102EX nebude posledním podobným počinem. Čeká nás hybrid, palivové články, anebo onen diesel? Zkuste tipovat v komentářích.

autoweb.cz

21.2.2011 7:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist