Opel Meriva 1.6 CDTi (2014)

Malý-velký vůz z dílen Opelu má mladistvější vzhled, to nejpříjemnější se však nachází mezi předními koly.

  • Dynamika 7

  • Chování na silnici 8

  • Provozní náklady 6

  • Praktičnost 9

  • X-Factor 8

  • Celkové hodnocení 7.6

RADOSTI
Komfortně naladěný podvozek; Ve všech ohledech praktický interiér; Akční cena

STAROSTI
Pozice za volantem; Vyšší hmotnost;

Druhá generace Opelu Meriva byla ve své třídě bezesporu průkopníkem v netradičním řešení druhé řady dveří, které mělo usnadnit obsluhu zadních sedadel. To se posléze pokusil přebít Ford B-Max s podobně zvláštní konstrukcí, takže pokud vám konvenční řešení z nějakého důvodu nevyhovuje, rozhodně máte z čeho vybírat.


Na dveřích otevíraných proti sobě totiž Opel v rámci modernizace modelu nic neměnil. Více než často zmiňovaná příbuznost s vozy Rolls-Royce mi přišel příjemný široký úhel rozevření předních i zadních dveří do téměř pravého úhlu. A ještě jedna věc, pokud si chcete při nastupování jen hodit bundu na zadní sedadla, nemusíte obíhat dveře, ale stačí je jen trochu pootevřít. Příjemnější obsluhu dětské sedačky pak asi nemá smysl vůbec zmiňovat.

Pojďme rovnou na design, kde se oslím můstkem přes čerstvou ambasadorku značky Claudii Schiffer dostanu k tomu, že drobné kosmetické změny autu jen prospěly. Trocha šminek, řasenka a z usedlé dívky vzadu v koutě je rázem hvězda okresní diskotéky. Na přehlídková mola to Meriva nejspíš nedotáhne, ale mezi velkoprostorovými rodinnými auty ji řadím mezi ty hezčí.

Konkrétně jsou tady nové přední a zadní světlomety s LED technikou, jinak jsou zpracované mlhovky a pod boční linií oken přibyla chromovaná lišta. Do nabídky přibyly dva designy kol a na paletě barev se objevily dva nové odstíny. Agresivní červená testovanému autu ale příliš neslušela, světlá metalíza nebo pastelově žlutá budou lepší volbou.

Přestože ještě netrpím artrózou, rozhodně se mi do auta dobře nastupovalo. Sedadla jsou ukotvena vysoko, podobně jako tomu bývá v SUV, a dovedou být příjemná i na delší cestě. Pozice za volantem ale rozhodně tak příjemná není, volant má malý rozsah nastavení a pedály jsou moc blízko. To vede k tomu, že uvnitř sedíte podobně jako v dodávce.

Kdybych už za sebou neměl zkušenosti s faceliftovanou Insignií, přesně na tomto místě bych lamentoval nad tím, že také Meriva nedostala zjednodušený ovládací panel s dotykovým displejem a touchpadem. K novému systému ale mám řadu výhrad, které si pochopitelně nechám do testu příslušného modelu, a jen zmíním, že ve srovnání s tím mi přetlačítkovaný panel najednou přišel docela fajn.

Vedle toho se multimediální systém IntelliLink dočkal nové grafiky a zlepšené funkčnosti. Sice pořád neporozumí vašim dotykům, ale na vrcholu palubní desky by to stejně pozbývalo smyslu. Mě potěšila především skutečnost, že displej jde konečně vypnout, pokud o něj (třeba v noci) nestojíte, hračičky by mohla potěšit přítomnost parkovací kamery.

Všechny novinky, které jsem vám v předešlých řádcích prezentoval jsou však ničím ve srovnání s proměnou, jaká se udála pod kapotou. Archaická naftová sedmnáctistovka Isuzu je definitivně minulostí a na její místo nastoupil moderní motor 1.6 CDTi. Má vyšší výkon i točivý moment a lepší spotřebu, hlavně vás ale z jeho zvuku po pár kilometrech nerozbolí hlava.

I za studena je tichý a kultivovaný, ve vyšších otáčkách už to samozřejmě takový tichošlápek není, ale díky dostatku točivého momentu ve středních otáčkách se tomu dá s šestistupňovým manuálem snadno vyvarovat. Zamrzí jen malá turbodíra do 1500 otáček, která dokáže při necitlivé práci se spojkovým pedálem  motor udusit. Já osobně jsem s tím měl problém jen výjimečně, třeba při podélném parkování v kopci.

Jinak si na nedostatek výkonu nelze stěžovat, silnější provedení motoru se 136 koňmi a 320 Nm bez problémů vystačí i na předjíždění nebo jízdu po dálnici. S poněkud vyšší hmotností auta však dynamika není taková, jak čísla možná napovídají, což platí také pro spotřebu. Na udávaných 4,4 l/100 km jsem se nedostal, nejnižší dosaženou hodnotu 5,3 l/100 km představoval přesun po Jižní spojce, po týdnu na palubním počítači svítilo nijak oslnivých 6,9 l/100 km.

Lehkou obezitu je cítit i při svižnějším průjezdu zatáčkou, chápu ale že je to zcela proti původnímu zaměření auta, takže by si mnohem více zasloužil vypíchnout opravdu pohodlný podvozek. Přestože testované auto jezdilo na sedmnáctipalcových discích a obyčejném podvozku s torzní příčkou vzadu, dokázal slupnout všechny myslitelné nerovnosti jako malinu.

Verdikt
Té největší bolístky, totiž zastaralého naftového motoru, se modernizovaná Meriva úspěšně zbavila. A tak nemám jediný důvod vám ji nedoporučit, uvnitř je praktičtější než většina konkurentů a s momentálními akčními cenami ani nevyjde příliš draho. Nejlevněji může být vaše už za čtvrt milionu, ale i s tímhle motorem a lepší výbavou se s přehledem vejdete pod půl milionu korun.

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukcevznětový čtyřválec
Palivonafta
Plněnípřeplňování turbodmychadlem
Uloženívpředu napříč
Zdvihový objem (cm3)1598
Převodovkašestistupňová manuální
Poháněná kolapřední
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.) 100 kW / 136 k v 3500–4000 ot./min.
Točivý moment (Nm)320 Nm v 2000 ot./min.
0-100 km/h (s)9,9 s
Nejvyšší rychlost (km/h)197 km/h
Spotřeba paliva (l/100 km)4,8 / 4,2 / 4,4
Objem nádrže (l)54
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)4300
Šířka (mm)1812
Výška (mm)1615
Rozvor náprav (mm)2644
Provozní hmotnost (kg)1518
Celková hmotnost (kg)2040
Hmotnost přívěsu nebrzděného (kg)730
Hmotnost přívěsu brzděného (kg)1150
Zavazadlový prostor (l)400 / 1500
6.6.2014 12:30| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist