Rinspeed zaZen

Ze spolupráce Franka Rinderknechta s významným výrobcem plastů se zrodil revoluční koncept zaZen.

Koncept zaZen se veřejnosti poprvé představí na ženevském autosalonu, konkrétně 28. února. Známá švýcarská firma Rinspeed vyvinula ve spolupráci s firmou Bayer MaterialScience, jedním z největších světových výrobců plastů, tento revoluční koncept naznačující cestu vedoucí ke snižování hmotnosti budoucích aut. Celá horní část zaZenu je totiž tvořena jediným dílem z polykarbonátu Makrolon, přičemž kabinu ve tvaru kapky zakončuje velká holografická plocha s brzdovým světlem. Nejúžasnější na celé věci je možnost volit stiskem tlačítka mezi průhledností a neprůhledností kabiny a ukrýt se tak před zvědavými pohledy. Zároveň mohou být všechny zbytečné přepínače a displeje na přístrojové desce redukovány na údaj o rychlosti. Pasažéři cestují v plastových sedačkách příjemné oranžové barvy.

Exteriér neohromuje barvami, ale fascinuje minerální bílou barvou. Tohoto efektu bylo dosaženo díky milionům tenkých krystalů Swarovski, pokrytých čirou polyuretanovou vrstvou. Filozofií zaZenu (název si tvůrci vypůjčili z buddhistického náboženství) je omezit se jen na to nejpodstatnější. Není vyloučeno, že po své ženevské premiéře vyjede zaZen na silnice.

Jan Cacek

17.12.2005 11:41
Více o tématu: Rinspeed

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist